Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Poprawia się koniunktura w handlu, ale przedsiębiorcy mają wiele obaw

Koniunktura w handlu w I kwartale 2022 r. poprawiła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zwiększyła się w ciągu kwartału o 6,0 pkt i wynosi 0,3 pkt. Jest jednak niższa od średniej dla pierwszego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona 3,9 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (4,6 pkt w I kwartale 2021 r.).
Reklama

Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 32,2 pkt.
Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 45,6% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 41,0% ankietowanych za średnią, natomiast 13,4% za słabą.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są jednak pesymistyczne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja. Coraz bardziej dotkliwe stają się dla przedsiębiorców inne czynniki takie jak: niedostateczna podaż, wysokość oprocentowania kredytów oraz możliwość uzyskania kredytów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum