Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Poseł PiS wnosi interpelację i chce wyjaśnień ws. pożyczki dla Grupy Schwarz

Kilka dni temu do kancelarii prezesa Rady Ministrów wpłynęła interpelacja Posła PiS Maksa Kraczkowskiego "w sprawie agresywnej ekspansji sieci sklepów Lidl i Kaufland". Zdaniem posła, "Polska została skolonizowana przez sieci niemieckich sklepów, a polscy pracownicy zostali w dużej części potraktowani jako tania siła robocza".
Reklama

W związku z informacją o pożyczkach  udzielonych Grupie Schwarz (właściciel sieci Lidl i Kaufland) przez Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poseł zadał premier Ewie Kopacz kilka pytań związanych z wpływem ekspansji niemieckich sieci na polski rynek, w tym:
1. Jak ekspansja sieci Lidl i Kaufland wpłynęła na sytuację lokalnych producentów żywności w Polsce?
2. Jaka jest szacowana skala strat polskich lokalnych producentów w wyniku wyparcia ich działalności przez sieci sklepów Lidl i Kaufland?
3. Czy agresywna ekspansja sieci Lidl i Kaufland jest monitorowana przez polskie instytucje?
4. Jaka jest ocena rządu PO-PSL sytuacji, w której niemieckie sieci sklepów dyskontowych stopniowo wypierają polski lokalny handel?

Przypomnijmy,  długoterminowa pożyczka udzielona Grupie Schwarz na rozwój działalności sieci sklepów Kaufland w Polsce oraz sklepów Lidl w Rumunii i Bułgarii udzielona została przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. EBOiR jest międzynarodową instytucją finansową, która promuje rozwój sektora prywatnego w państwach, w których urzeczywistniana jest demokracja wielopartyjna, pluralizm oraz gospodarka rynkowa. Celem działalności EBOiR jest przyspieszenie zmian strukturalnych w krajach przeprowadzających transformację po upadku komunizmu.

Poseł Maks Kraczkowski podkreśla, że zarówno Bank Światowy, jaki i Europejski Bank Odnowy i Rozwoju to instytucje publiczne dysponujące środkami pozyskanymi od podatników (są one przekazywane przez rządy państw-członków wchodzących w skład tych instytucji). Stąd wniosek, że pieniądze polskich podatników również znajdowały się w kwotach, które otrzymał właściciel Lidla i Kauflandu. Według International Finance Corporation, pierwsze pieniądze na rozwój w Polsce Grupa otrzymała w 2004 roku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum