Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Praca w dyskontach będzie całodobowa? Pracownicy skarżą na sieci

Ilość skarg płynących od stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom od pracowników handlu nie maleje – co trzecia wrześniowa wiadomość dotyczy godzin pracy w sklepach, konieczności pracy w niedzielę, braków kadrowych czy ogólnie kłopotliwej atmosfery i relacji pracownik-pracodawca oraz pracownicy-klient.
Reklama

- Skarzą się pracownicy sklepów z miejscowości turystycznych, którzy niemal całe wakacje pracowali do późnych godzin nocnych. Co więcej, w niektórych kurortach nie zmieniono godzin pracy nawet we wrześniu. Pracownicy w wiadomościach piszą wprost, że dyskonty zmierzają w kierunku pracy całodobowej – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Praca w dyskontach całodobowa? Pracownicy wracają do domów późną nocą

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom podsumowując sezon wakacyjny zwracało uwagę na dużą ilość skarg ze strony pracowników handlu. W dużej mierze początek jesieni jest kontynuacją tego trendu. Pracownicy zwracają uwagę na rosnącą ilość obowiązków, małą liczbę pracowników oraz wydłużanie godzin pracy w wielu sklepach.

– Sezonowe wydłużanie godzin pracy w dyskontach zawsze miało miejsce w kurortach nadmorskich, ale w tym sezonie niektóre czynne były nawet do 3 nad ranem, co oznacza, że pracownicy opuszczali sklep o świcie. Co więcej, ze skarg od pracowników wynika, że niektórzy według grafików zaczynali pracę już następnego dnia po 12:00. Pracownicy zwracali uwagę na ogromną ilość klientów, mnóstwo chaosu, który musiała opanowywać zbyt mała liczba pracowników – mówi Małgorzata Marczulewska.

Czy po sezonie coś się zmieniło? Nie do końca. W wielu sklepach nad morzem nadal klientów przyjmuje się do północy. Widoczne jest również wydłużenie godzin pracy w dużych miastach.

– Niemal każdy sklep pracuje teraz minimum do 22:00, a niektóre zaczęły już do 23:00 lub 23:30. Pracownicy mówią wprost, że wychodzą do pracy rano, a wracają późną nocą. Czasem braki kadrowe w sklepach są tak duże, że na zmianie pracuje tylko kilka osób. Problem pracowników handlu nie ogranicza się więc już tylko do sezonu letniego, ale staje się problemem całorocznym – mówi Marczulewska.

 

 

Zakaz pracy w handlu w niedzielę. A co z pracą całodobową?

Wiele skarg napływa także od pracowników sklepów sieciowych i franczyzowych, które są czynne w niedzielę.

– Podstawą skarg są znowu godziny pracy i handel w niedzielę. Niestety jeżeli sklep jest czynny do 23:00 to nie zawsze o tej godzinie sklepy są zamykane. W wakacje otrzymywaliśmy wiadomości o tym, że niektóre punkty pracowały „do ostatniego klienta”. Kolejny problem dotyczy tego, że takie sklepy pracują w niedzielę i nawet jeżeli pracownik nie chce pracować to często jest po prostu do tego zmuszany – mówi Małgorzata Marczulewska.

Pracownicy handlu to obecnie grupa, która pisze najwięcej skarg do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Warto jednak podkreślić, że od czerwca żadna ze skarg nie dotyczyła problemów finansowych i rozliczeniowych.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum