Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Praca w niedziele kością niezgody

W ostatnich miesiącach duże sieci masowo zyskiwały status placówek pocztowych, wykorzystując lukę w przepisach. Sejm właśnie uszczelnił ustawę - 40 proc. to próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w ostatni dzień tygodnia. Pozostaje pytanie: czy znajdą się chętni do pracy w niedziele?
Reklama

W sierpniu br. ruszyła lawina skarg na sieci otwierające się w niedziele. - Z dnia na dzień zostaliśmy zasypani informacjami, że pracownicy są w piątek proszeni, by pracować od niedzieli. Do dzisiaj dostajemy kilka wiadomości w tygodniu od oburzonych pracowników, którzy nie chcą pracować w niedzielę, a są do tego wręcz zmuszani. Pracownicy skarżyli się również, że jest ich zbyt mało, a wymagania wobec nich znacząco wzrosły - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Niedziela w grafiku pracy

OZ NSZZ "Solidarność'" w Carrefour Polska poinformowała pracowników sieci, że 5 października do organizacja wpłynęło pismo od zarządu firmy. Pracodawca oświadczył, że wycofuje się z zasady dobrowolności świadczenia pracy przez pracowników sieci w niedziele objęte ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele oraz niektóre inne dni.

- Pracownicy handlu są bardzo niezadowoleni, że muszą pracować 7 dni w tygodniu i chcą wyrazić swoją dezaprobatę. My jako handlowa „Solidarność” będziemy te protesty organizować. Być może już w listopadzie, ale jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Niedzielny zakaz handlu jest dzisiaj fikcją. Pracodawcy nie szanują prawa i pracowników. Powiem więcej – obiecywano, że praca w niedziele nie będzie obligatoryjna. Teraz słyszymy, że jednak tak. W handlu brakuje pracowników, więc kto miałby w te niedziele pracować? Ludzie nie garną się do zatrudnienia w tej branży, bo to ciężka i wciąż słabo płatna profesja – mówił w rozmowie z dlahandlu.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu NSZZ "Solidarność".

Piotr Adamczak, szef Solidarności w Jeronimo Martins Polska, powiedział nam, że pracownicy Biedronki są przeciwni niedzielom handlowym.
- Pracodawca już wydłużył godziny otwarcia sklepów w tygodniu, a do tego doszły niedzielę handlowe w sklepach funkcjonujących jako placówki pocztowe. Brakuje ludzi do pracy i ciężko zawiązać zmiany i grafiki - mamy braki personelu - przyznaje nasz rozmówca.

Dodatki za niedziele

Wszystko wskazuje na to, że od pracy w niedziele, także niehandlowe, nie będzie odwrotu. Sieci chcą przekonać pracowników dodatkowymi benefitami za pracę w ten dzień. Na razie na taki ruch zdecydowały się szyldy Grupy Schwarz.

Od października wszyscy pracownicy sklepów i magazynów Lidla, którzy pracują w niedziele, otrzymają gratyfikację w postaci dodatku do wynagrodzenia. Koszt wypłaconego bonusu wyniesie ponad 7 milionów złotych. Lidl zatrudnia ok. 25 tys. osób. Gdyby każda z nich dostała dodatek byłoby to ok. 280 zł.

Oprócz dodatku, pracownikom przysługuje również dzień wolny, a także pełen pakiet pozostałych benefitów oferowanych przez sieć. Lidl Polska wprowadzi dodatek za pracę w niedziele niezależnie od wymiaru etatu i stażu pracy. Dodatek będzie obowiązywał do końca lutego 2022 r. lub do wejścia w życie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Pracownicy sieci Kaufland również otrzymają dodatek za pracę we wszystkie niedziele. Detalista postanowił przeznaczyć łącznie na dodatkową gratyfikację ok. 3 milionów złotych. Kaufland zatrudnia ponad 14 tys. pracowników. Gdyby każdy z nich dostał gratyfikację byłoby to ok. 214 zł.

Dodatek otrzyma każda osoba zatrudniona w markecie pracująca w niedziele niehandlowe i handlowe oraz personel magazynów, który przygotowuje i realizuje niedzielne dostawy do marketów. Zatrudnieni, świadczący pracę w niedziele mają możliwość wyboru zmian według własnych preferencji.- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele – tłumaczy Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum