Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pracownicy oczekują informacji o pensji w ogłoszeniu

Pracownicy chcą wiedzieć ile zarobią już na etapie przeglądania ofert o pracę. O potrzebie ujawniania wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach mówi 84 proc. ankietowanych - wynika z badania Work Service i Kariera.pl.
Reklama

Ujawnianie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach mogłoby znacznie usprawnić poszukiwanie pracowników w sytuacji, gdy bezrobocie jest niskie, a o pracownika trzeba się postarać.

Bardzo często aplikujący pracownik spodziewa się innej stawki wynagrodzenia od tej, która mu zostanie przedstawiona podczas rekrutacji. Te stawki rozmijają się z oczekiwaniami nawet o 50 procent.
Z jednej strony, pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy, a z drugiej, jeden na sześciu Polaków zgłasza problemy z szukaniem pracy. Pracy szuka się w Polsce 10 miesięcy. Dwa lata temu było to 12 miesięcy.

Jawność wynagrodzeń przyspiesza i ułatwia proces rekrutacji− Procesy rekrutacyjne zajmują pracodawcy i też pracownikowi sporo czasu. A ponieważ poziom wynagrodzenia jest często decydującym argumentem, by starać się o daną pracę, dlaczego by od razu nie ujawniać go już w ogłoszeniu?, pyta Grażyna Raszkowska, redaktor naczelna serwisu kariera.pl.

Jak podkreśla, bardzo często aplikujący pracownik spodziewa się innej stawki wynagrodzenia od tej, która mu zostanie przedstawiona podczas rekrutacji.

− Te stawki rozmijają się z oczekiwaniami nawet o 50 procent. I następuje rozczarowanie – i ze strony pracownika, i pracodawcy, mówi Grażyna Raszkowska.

Badanie pokazuje, że oczekiwania co do wynagrodzeń to nie jedyne pole, na którym pracownicy i pracodawcy rozmijają się. Bo z jednej strony, pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy, a z drugiej, jeden na sześciu Polaków zgłasza problemy z szukaniem pracy.

Bardziej miarodajna od średniego wynagrodzenia jest mediana, która wg GUS wyniosła w zeszłym roku 3 500 złotych brutto. Natomiast najczęściej wypłacana pensja wyniosła 2074 zł brutto, czyli około 1,5 tys. złotych na rękę.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum