Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pracownicy Rewe nie muszą siedzieć na kasie, zajmują się klientami. Jak to możliwe?

Sieć supermarketów Rewe otworzyła w Monachium specjalny oddział. Sprzedaż odbywa się bez kas fiskalnych. Klienci mogą zarejestrować się za pomocą aplikacji, zdjąć towar z półki i po prostu wyjść. Wszystko monitorują kamery i czujniki. Rachunek za to, co zakupiono, przychodzi do telefonu komórkowego niedługo później. Jak to działa?
Reklama
  • Sklep Rewe to pierwszy w pełni autonomiczny supermarket firmy - sprzedaż odbywa się bez kas fiskalnych.
  • Technologia została wcześniej przetestowana w dwóch sklepach hybrydowych w Berlinie i Kolonii. 
  • Jedenastu pracowników nadal pracuje w całkowicie autonomicznym sklepie w Monachium, podobnie jak w normalnym supermarkecie.

Pierwszy w pełni autonomiczny supermarket Rewe

Sklep Rewe to pierwszy w pełni autonomiczny supermarket firmy. Technologia została wcześniej przetestowana w dwóch sklepach hybrydowych w Berlinie i Kolonii, wyposażonymi w system równolegle z klasycznymi kasami.

Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalny sklep: 289 mkw. powierzchni handlowej, na półkach asortyment - od owoców, po szampony, łącznie ok. 4000 pozycji. Różnica: nie ma już ani jednej kasy.

Około 400 specjalnych kamer zwisa z sufitów w całym sklepie, godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty, od 7:00 do 20:00. Kamery wraz z czujnikami monitorują, jakie produkty kupuje klient. Potem może on po prostu wyjść ze sklepu - bez stania w kolejce, bez wyciągania pieniędzy – podaje tz.de.

Jak działają sklepy autonomiczne?

Warunkiem jest posiadanie smartfona z możliwością płatności elektronicznych. Oto jak działa system: najpierw klient rejestruje się za pomocą aplikacji mobilnej, potem skanuje kod przy wejściu. W środku konsument po prostu pakuje towary lub odkłada je z powrotem na półkę. System automatycznie rejestruje każdy ruch towaru. Na koniec kupujący wychodzi na zewnątrz, bez dokonywania płatności.

Warunkiem dokonania zakupów w sklepie bez kas jest posiadanie smartfona z możliwością płatności elektronicznych
Warunkiem dokonania zakupów w sklepie bez kas jest posiadanie smartfona z możliwością płatności elektronicznych

Sklepy bez kas Rewe w Monachium, Kolonii i Berlinie 

A co się dzieje, gdy podczas zakupów produkt, który faktycznie został odłożony, ląduje na rachunku?

- To żaden problem. Produkty, które nieprawidłowo figurują na rachunku, można reklamować za pomocą zaledwie kilku kliknięć w aplikacji – wyjaśnia kierownik projektu Rewe, Jonas Schächter. - W dwóch sklepach w Kolonii i Berlinie, które testują już podobny system, ale z dodatkowymi kasami fiskalnymi, jak dotąd nie wykryto większej liczby nieprawidłowości. Stosujemy również dodatkowe kamery monitoringu - dodaje.

Nie jest pewne, czy już wkrótce takich sklepów będzie więcej.  

- Przede wszystkim chcemy sprawdzić, jak koncepcja jest odbierana przez klientów – komentuje Schächter.

Rewe: Pracownicy nie obsługują kas, zajmują się obsługą klienta

Pewne jest natomiast, że pracownicy nie muszą martwić się o swoją przyszłość. Jak informuje kierownik projektu Rewe, jedenastu pracowników nadal pracuje w całkowicie autonomicznym sklepie w Monachium, podobnie jak w normalnym supermarkecie. Ale zamiast siedzieć przy kasie, skupiają się oni teraz na obsłudze i problemach klientów.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum