Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prawnik o konsekwencjach naruszenia 30-dniowego terminu płatności

Zgodnie z art. 4 pkt 3 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych w przypadku opóźnienia w zapłacie za transakcję, o której mowa w ustawie, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych równe będą sumie stopy referencyjnej NBP i 8 punktów procentowych (aktualnie jest to 9,5 proc. rocznie) chyba, że strony ustaliły wyższe odsetki – powiedział serwisowi Dariusz Szybowski, radca prawny, który 15 lat współpracuje z Zakładem Usług Handlowych Robico.
Reklama

Należy pamiętać, że do takich transakcji nie stosuje się odsetek za opóźnienie określonych w art. 481 par. 2 k.c. (aktualnie jest to tylko 7% skali roku) – zatem o wiele mniej niż w w/w ustawie. Powyższe uprawnienie należy realizować nawet w przypadku umieszczenia przez „sieć” lub hurtownię postanowień dotyczących innego wyższego okresu płatności w umowach o współpracy, itp. dokumentach.

- Ponadto niezależnie od dochodzenia powyższych roszczeń należy również dochodzić roszczenia w zakresie odsetek ustawowych z tytułu korzystania z Państwa kapitału po upływie 30 dniowego terminu zapłaty za poszczególne dostawy. Powyższe uprawnienie należy realizować także w przypadku umieszczenia przez sieć lub hurtownię postanowień dotyczących innego wyższego okresu płatności w umowach o współpracy, itp. dokumentach. Wysokość odsetek tzw. kapitałowych określona jest w art. 359 par. 2 k.c. Przedmiotowy przepis stanowi, że jeśli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych (aktualnie jest to 5% w skali roku) – mówi Dariusz Szybowski.

Więcej: portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum