Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PRCH: bez pomocy rządu abolicja czynszowa wesprze tylko najemców centrów handlowych

Wprowadzenie abolicji czynszowej dla centrów handlowych bez rządowej pomocy finansowej wesprze jedynie najemców, kosztem właścicieli i inwestorów - uważa Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).
Reklama

Zgodnie z piątkowym rozporządzenie Rady Ministrów, od 7 listopada br. do 29 listopada br. funkcjonowanie galerii handlowych w Polsce zostało ograniczone. Nadal można robić zakupy spożywcze (sklepy spożywcze i hipermarkety), kupować lekarstwa (apteki), artykuły drogeryjne, jedzenie dla zwierząt (sklepy zoologiczne), materiały budowlane, gazety w kiosku lub książki w księgarni. Zamknięte są m.in. sklepy obuwnicze; meblarskie i z wyposażeniem wnętrz; jubilerskie i z dodatkami; RTV AGD; sportowe; z grami i zabawkami.

"Wprowadzone od 7 listopada 2020 r. zakazy prowadzenia działalności w obiektach handlowych, usługowych oraz parkach handlowych powodują duże trudności ekonomiczne w całym sektorze nieruchomości komercyjnych. Jeżeli wraz z wprowadzonymi zakazami zostanie zastosowany również art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 r. bez dodatkowego wsparcia finansowego od rządu dla sektora centrów handlowych, spowoduje to w rzeczywistości wsparcie grupy najemców kosztem właścicieli i inwestorów centrów handlowych" - napisał we wtorkowym stanowisku wiceprezes Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), partner Dentons, Piotr Staniszewski.

Zgodnie z art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 r. m.in. "w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. zgodnie z właściwymi przepisami, wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej (umowy)".

Zdaniem Staniszewskiego, zastosowanie tego rozwiązania w ramach wiosennego lockdownu "budziło i nadal budzi daleko idące wątpliwości pod względem zgodności z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, przede wszystkim prawem ochrony własności (jako wywłaszczenie bez rekompensaty) czy swobodą działalności gospodarczej (jako ustawowa ingerencja w stosunki cywilnoprawne)".

"Nie przesądzając o zgodności z prawem tego rozwiązania, ustawowa abolicja czynszowa (art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 r.) podjęta w ramach wiosennego lockdownu powinna zostać uznana za absolutnie wyjątkowy, jednorazowy zabieg, który nie powinien być uważany za regułę w państwie chroniącym prawo własności oraz swobodę przedsiębiorczości. Ograniczenie zastosowania art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 r. wyłącznie do wiosennego lockdownu powinno zostać niezwłocznie potwierdzone w przepisach prawa odpowiedniej rangi" - wskazał wiceprezes PRCH.

Wiceprezes PRCH zaznaczył jednocześnie, że rząd nie włączył formalnie sektora nieruchomości komercyjnych do notyfikowanej pomocy publicznej w ramach Tarcz, co utrudnia udzielenie wsparcia rządowego właścicielom nieruchomości (wynajmującym lokale dla poszczególnych najemców w centrach handlowych), w tym właśnie sektorze w sposób zgodny z prawem unijnym.

Jak podkreślił, niektóre państwa europejskie, np. Czechy czy Litwa, proponują inne podejście, zapewniające ochronę własności i równe traktowanie przedsiębiorców działających w danym sektorze rynku, podejmując rozwiązania wspomagające całą branżę handlową - poprzez dofinansowanie czynszów pomagają zarówno najemcom, jak i wynajmującym.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum