Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PRCH: Ustawa o handlu w niedziele wprowadza chaos

- Ustawa wprowadza chaos informacyjny i organizacyjny. Sami zainteresowani nie wiedzą czy ich lokale będą mogły być otwarte czy nie. Centra handlowe będą musiały zmierzyć się z przeorganizowaniem swojej formuły działania. Dyskusyjną pozostaje kwestia umów z najemcami - dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap komentuje regulacje przyjęte przez Sejm.
Reklama

Od 1 marca 2018 r. mają być dwie niedziele handlowe w miesiącu, pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Przyjęta przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadza aż 29 wyłączeń z zakazu.

- Lista jest bardzo chaotyczna, zagmatwana i trudna do doprecyzowana. Myślę, ze będzie jeszcze szereg dyskusji na ten temat. Tak naprawdę nie wiemy kto będzie mógł prowadzić działalność w niedziele, a kto nie. Pierwszym wyzwaniem jest chociażby zdefiniowanie listy tych placówek. Wejście ustawy w życie pokaże też jak dużym chaosem będzie kształtowanie  orzecznictwa w tej sprawie – mówi Radosław Knap.

Na liście wyjątków od zakazu są m.in. apteki, kwiaciarnie, lodziarnie i sklepy zlokalizowane przy dworcach. 

- Jest wiele całych centrów handlowych, które były nawet współtworzone wspólnie z PKP. Tak naprawdę  ustawa nie doprecyzowuje czy one będą mogły być otwarte w niedziele wolne od handlu czy nie. Drugą kwestią są sklepy zlokalizowane na lotniskach. Ustawa wyłącza je z listy wyjątków co też jest niezrozumiałe bo czym różni się sprzedawca w sklepie na lotnisku od tego na dworcu? – dodaje Radosław Knap.

Obiekty znajdujące się na liście wyjątków od zakazu stanowią mniej niż 10 proc. powierzchni centrów handlowych. 

- Pytaniem otwartym pozostaje też to czy otwieranie lokali w niedziele będzie dla nich opłacalne bo koszty otwarcia całego obiektu nagle mogą spaść na kilku przedsiębiorców. Tak naprawdę Centra Handlowe będą musiały zmierzyć się z chaosem organizacyjnym. Wiele umów z najemcami pewnie trzeba będzie renegocjować - trudno powiedzieć czy właściciele sklepów wyłączonych ustawowo będą w ogóle chcieli je otwierać i w jakich lokalizacjach – mówi dyrektor generalny PRCH.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm w piątek. Teraz trafi teraz do Senatu, a gdy ten ją przyjmie bez poprawek trafi do podpisu prezydenta.

- Nie liczę na to, że Senat wprowadzi jakieś istotne poprawki dla centrów handlowych i ich najemców, skoro podczas trwającej blisko rok dyskusji nie wzięto pod uwagę wielu naszych sugestii – zdradza dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap – Najlepiej by było gdyby Senat odrzucił ten projekt w całości głownie dlatego, że nie chce go większość Polaków i wnosi głownie chaos dla przedsiębiorców, pracowników i klientów.

Zakaz handlu w niedzielę do kwietnia 2015 roku obowiązywał na Węgrzech. Przyniosło to fale protestów, a sklepy wydłużały godziny funkcjonowania w czwartek i piątek. Ostatecznie z przepisów wycofano się.

- Nie wykluczam takiego scenariusza. Po roku prac i dyskusji ze społeczeństwem  jasno wynika, że coraz mniej osób jest pozytywnie nastawiona do tych propozycji. Dużo może jeszcze zmienić się też gdy Polacy fizycznie odczują skutki ustawy. Myślę, że gastronomia i usługi stracą najwięcej. Najmniej stracą sklepy spożywcze bo one mogą wydłużyć godziny funkcjonowania w tygodniu i ludzie będą robić zakupy spożywcze na zapas. Sklepy otwiera się w zależności od potrzeb. Zależy to od tego jakie są preferencje mieszkańców danych miejscowości. Centra handlowe dostosowują się do liczby najemców, ich profilu i lokalizacji. Tak samo będzie w tym przypadku. Jeśli będzie taka potrzeba centra będą czynne dłużej. Na szczęście na to nie ma ustawy a reguluje to rynek – dodaje Radosław Knap.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum