Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Premier: Mam nadzieję, że od 2024 r. raty kredytów będą niższe

Mam nadzieję, że od 2024 r. będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi; na te dwa lata przygotowaliśmy wakacje kredytowe - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wakacje kredytowe mają złagodzić niepewność tych, którzy zaciągnęli zobowiązania.
Reklama

W piątek w życie weszły przepisy dotyczące wakacji kredytowych, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Niższe raty od 2024?

Szef rządu wyraził nadzieję, że od 2024 r. będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi. "Mam nadzieję, że od roku 2024, a być może również i wcześniej - tego nie wiem, bo to nie jest prerogatywa rządu, a poza tym podlega to pewnym obiektywnym zjawiskom i zdarzeniom - być może od 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi" - mówił.

Premier zwrócił uwagę, że z wakacji kredytowych może skorzystać nawet "ponad dwa miliony polskich rodzin". Wskazał, że pomoc ta jest warta od 10 do 20 mld zł łącznie do końca 2023 r. - w zależności ile osób skorzysta z wakacji kredytowych. Apelował też do osób, które chciałyby skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w tym roku, aby składali wnioski nawet dzisiaj.

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum