Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prezes GK Specjał: W 2019 roku planujemy 30 proc. wzrost przychodów

Grupa Specjał w tym roku odnotowała ponad 15 proc. wzrost przychodów, natomiast w 2019 roku możliwy jest wzrost nawet o 30 proc. Grupa planuje dalsze akwizycje, zarówno w segmencie detalicznym, jak i hurtowym, w którym widoczna jest poprawa koniunktury. Grupa zakłada, że w ciągu kolejnych dwóch lat liczba placówek franczyzowych działających w Grupie Specjał może wzrosnąć z obecnych niemal 8 tys. do 10 tys. sklepów – mówi w rozmowie z serwisem dlahandlu.pl Krzysztof Tokarz, prezes Specjału.
Reklama

- Rok 2018 r. był bardzo dobrym rokiem dla naszej spółki. Najważniejszym wydarzeniem w tym roku był niewątpliwie zakup udziałów w RABAT DETAL, utworzenie oddziału w Ostrowcu Świętokrzyskim i zakup sieci sklepów Aligator na Dolnym Śląsku. Zorganizowaliśmy również ogólnopolskie targi w nowej atrakcyjnej lokalizacji z ofertą dla wszystkich naszych oddziałów oraz pierwszy raz Kongres FMCG. W roku 2018 szacujemy wzrost obrotów na około 15 proc., a w przypadku kilku oddziałów był to wzrost o ponad 20 proc. Bardzo mocno urośliśmy w hurcie, pomimo wyraźnego wzrostu kosztów m.in. osobowych. Poprawiliśmy efektywność i rentowność oddziałów. Rozpatrujemy rozmaite formy umocnienia naszej pozycji rynkowej – mówi Krzysztof Tokarz.

Prezes podkreśla, że nie ma jeszcze ostatecznych danych co do wielkości przychodów w 2018 roku, ale wynik może być lepszy niż wspomniany 15-proc. wzrost.

- Rentowność naszego biznesu jest na przyzwoitym poziomie, co pozwala nam z optymizmem spoglądać w przyszłość i stwarzać realne szanse inwestycyjne. Spore jest tempo rozwoju organicznego naszych sieci franczyzowych. W efekcie w naszym portfolio mamy już prawie 8 tysięcy placówek handlowych, a w ciągu najbliższych dwóch lat chcemy zwiększyć liczbę sklepów w naszym portfolio do 10 tysięcy – mówi prezes Grupy Specjał.

Grupa ma ambitne plany na 2019 rok. - Chcemy co najmniej powtórzyć sukces rozwojowy z tego roku i planujemy ambitny wzrost nawet o 30 proc. w roku 2019. Otwieramy drogę dla producentów, którzy chcą się z nami rozwijać. Dla klientów w 2019 roku będziemy mieli jeszcze więcej promocji, lepszy serwis wynikający ze zwiększenia powierzchni magazynowych w naszych oddziałach, jesteśmy też w stanie zaproponować elastyczność o charakterze finansowym. Specjał jest na polskim rynku drugą co do wielkości firmą. Współpraca z nami jest ważna dla tysięcy sklepów, firm, przedsiębiorstw – mówi Krzysztof Tokarz.

- Jeśli pojawią się możliwości w zakresie akwizycji na pewno z nich skorzystamy – dodaje.

O możliwościach dalszych przejęć prezes Specjału mówił w listopadzie, podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Krzysztof Tokarz powiedział wówczas, że jego firma czeka na „duże deale” oraz, że jest do nich gotowa. - Specjał rozpatruje rozmaite formy umocnienia pozycji rynkowej. Mamy w tym temacie spore doświadczenie m.in. zakup LD HOLDING, RABAT DETAL. Jesteśmy gotowi na kolejne duże fuzje, tym bardziej że warunki sprzyjają takim wyzwaniom – tłumaczy prezes.

Krzysztof Tokarz przypomniał, że w tym roku Specjał uruchomił oddział hurtowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Zbliżamy się do pełnego pokrycia całego kraju. Pozostaje nam region na pograniczu Wielkopolski i Pomorza zachodniego, a także region Polski centralnej czy Kujaw. Będziemy takie oddziały sukcesywnie uruchamiać. Segment hurtowy bardzo mocno się rozwinął w tym roku. Niektóre oddziały przekroczyły 20-proc. wzrost obrotów w tym roku.  Trzy nasze oddziały miały „problemy” jeszcze w zeszłym roku ale są już na dobrej drodze do osiągnięcia pełnej rentowności. Nasze plany na rok 2019 to akwizycje ale to zależy od okoliczności. Widzimy w rynku hurtowym spory potencjał, trend się odwrócił i widzimy w nim spore szanse – mówi prezes Grupy Specjał.

Na dzień 30 października 2018 r. w Grupie Specjał działało 3700 placówek pod szyldem Nasz Sklep, 2418 sklepów Livio, 1217 sklepów Rabat Detal, czyli łącznie 7335 placówek. Większość z nich działa w formacie franczyzowym – GK Specjał posiada jedynie 42 sklepy własne Nasz Sklep.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum