Prezes Jeronimo Martins nie jest już najbogatszy w Portugalii

Prezesa spółki, do której należy m.in. polska sieć dyskontów Biedronka, wyprzedził jedynie Americo Amorim. Portugalski przedsiębiorca jest właścicielem grupy Amorim Corticeira, największego na świecie producenta korka. W Polsce reprezentuje go spółka Dom Korkowy.
W ciągu kończącego się roku Amorim powiększył swój majątek ponad dwukrotnie. Według "Exame" opiewa on aktualnie na 4,5 mld euro, tymczasem w ub.r. nie przekraczał nawet 2 mld euro.
"Rewelacyjne wyniki finansowe Americo Amorim zawdzięcza zarówno dobrym rezultatom grupy Amorim Corticeira, jak i posiadanym udziałom w spółkach Galp Energia oraz Banco Popular" - napisał portugalski miesięcznik ekonomiczny.
Americo Amorim od 2008 r. regularnie przodował w rankingu najbogatszych biznesmenów Portugalii. Tylko w ub.r. wyprzedził go w tej klasyfikacji prezes grupy Jeronimo Martins.
W tegorocznym rankingu "Exame" za Soaresem dos Santosem uplasowała się inwestująca na rynku medycznym i konstrukcyjnym rodzina Guimaraes de Mello, a także Belmiro de Azevedo, właściciel grupy Sonae, głównego rywala Jeronimo Martins w portugalskim handlu. Ich majątki są wyceniane odpowiednio na 1,7 mld euro i 1,2 mld euro.
Alexandre Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.
Prezes detalisty jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins. Przedsiębiorca zapowiedział, że w grudniu br. odejdzie na emeryturę.
Z rankingu przygotowanego przez "Exame" wynika, że 25 najbogatszych ludzi Portugalii powiększyło w br. swoje majątki o 16 proc. Łącznie ich fortuna opiewa na kwotę 16,7 mld euro, co stanowi 10 proc. wartości portugalskiego PKB