Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prezes Krynica Vitamin: Sieci handlowe oczekują innowacji od dostawców private labels

- Rozwijamy się szybciej niż rynek, nasze przychody rosną o 30 proc. rocznie. Pracujemy na opinię producenta usługowego o dużym potencjale innowacyjnym - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Konrad Subda, prezes zarządu spółki Krynica Vitamin.
Reklama
- Do 2010 roku, do czasu kiedy zasiliłem zarząd firmy, portfolio skupiało się głównie na energetykach, opartej w dużej mierze o sprzedaż krajową. Zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić, aby poszerzyć portfolio zarówno w ujęciu produktowym, jak i geograficznym. Postawiliśmy na kreowanie nowych produktów i oferowanie ich kontrahentom. Okazało się, że to jest możliwe. Co więcej, zauważyliśmy, że firma brandowa ma de facto większe ograniczenia przy wprowadzania innowacji niż usługowy rozlewca. My możemy pozwolić sobie na to, aby rozwijać dany koncept produktowy - komentuje prezes.
Jak tłumaczy Konrad Subda, brandowy właściciel musi przeprowadzić ten cały proces "od A do Z" - oprócz pomysłu i produkcji, czeka go gigantyczna praca i inwestycje związane z wprowadzeniem produktu na rynek i jego wsparciem.

Krynica Vitamin opracowuje kilkadziesiąt, a nawet kilkaset nowych rozwiązań w ciągu roku. W 2011 r. było to 50, w 2012 - trochę powyżej 100, a w 2013 - blisko 250 nowych receptur.
- Nie mówię, że wszystkie nowe rozwiązania były bardzo innowacyjne - część bazowała na naśladowaniu rynkowych rozwiązań, część była opracowana na podstawie ścisłych wytycznych klientów, ale wiele stworzyliśmy sami od podstaw, patrząc to co się dzieje na rynku - nie tylko polskim - inspiracją były trendy europejski i światowe. Obserwujemy trendy rynkowe poprzez pryzmat naszych klientów - dodaje prezes Krynicy Vitamin.
- Co ważne, nasi klienci są coraz bardziej otwarci na innowacje. Sieci handlowe oczekują już więcej od dostawców private labels niż tylko kopiowanie produktów. Obecnie to sieci są innowatorami i mam na myśli nie tylko Biedronkę, w której w ostatnim czasie wprowadziliśmy choćby energetyk dedykowany kobietom czy o smaku kokosowym. Z Żabką np. rozwijamy projekt alkopopów, czyli niskoalkoholowych napojów. To oni są dziś innowatorami i wyprzedzają brandowe firmy. I to jest dziś ogromna zmiana w jakości konkurowania wśród firm i sieci. My ustawiamy się pozycji doradcy, który dzięki swojej wiedzy rynkowej i technologicznej ma możliwość proponowania naszym klientom gotowych rozwiązań mających w naszej ocenie duży potencjał rozwojowy. Przygotowujemy dla kontrahentów całą analizę dotyczącą danego produktu, dostarczamy próbki napoju, wraz z kompleksową wiedzą na temat trendów rynkowych, podobnych wdrożeń ect. Często proponujemy również rodzaj opakowania, pojemność a takze projekt graficzny. Badamy również czy dany napój będzie konkurencyjny cenowo w porównaniu z wyrobami oferowanymi przez rynek - tłumaczy Konrad Subda.
- Dlatego wyraźnie widać, że ilość produktów markowych na półkach sklepowych kurczy się w dość szybkim tempie - podsumowuje.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum