Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prezes NBP: Deflacja będzie na rynku przez kilka następnych miesięcy

Głęboko myliłem się, mówiąc, że ujemna inflacja, czyli deflacja zniknie. Nie przewidzieliśmy kolejnego załamania cen ropy i surowców. Efekt jest taki, że przez kilka kolejnych miesięcy będziemy mieli ujemny wskaźnik cen konsumpcyjnych - przyznał prof. Marek Belka podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Reklama

W czerwcu ubiegłego roku szef NBP spodziewał się, że Polska wyjdzie z deflacji pod koniec 2015 roku, ale - jak wówczas dodał - zawsze istnieją ryzyka.

- Natomiast, jeśli chodzi o inflację bazową, oczywiście mierzoną po wyłączeniu cen energii i żywności to ona rzeczywiście utrzymuje się powyżej zera i przewidujemy jej niewielki wzrost w najbliższych miesiącach. Trudno nam uwzględnić jednak uwzględnić taki czynnik jak polityka rządu stymulująca wydatki konsumpcyjne - powiedział prof. Belka odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Podkreślił jednak, że w projekcji inflacji za miesiąc ten czynnik będzie już uwzględniony a przyspieszenie stopniowe inflacji bazowej będzie następowało w warunkach stabilnego wzrostu gospodarczego.

Nadchodzi spore zagrożenie ze strony sektora bankowego, którego kondycja była barometrem wzrostu gospodarczego. Teraz po wprowadzeniu podatku bankowego, kondycja sektora może zahamować wzrost.

- Podatek bankowy będzie czynnikiem uwzględnionym przez RPP przy projekcji PKB i inflacji na następne kwartały. Z jednej strony mamy prowzrostowy czynnik, czyli program 500+ z drugiej strony prawdopodobnie mniej korzystne warunki kredytowania mogą w jakimś stopniu obniżyć akcję kredytową a co za tym idzie tempo wzrostu inwestycji - powiedział prof. Belka. Ale - jak dodał - te czynniki będą uwzględnione przy następnej projekcji inflacji.

Odnosząc się do podatku bankowego prof. Jerzy Osiatyński zwrócił uwagę, że wzrost inwestycji sekatora przedsiębiorstw jest w dużej mierze finansowany jednak ze środków wysłanych firm.

- Mam tu na myśli przedsiębiorstwa, które dysponują dużymi depozytami na rachunkach bankowych i to jest ta nadpłynność, z której mogą finansować działalność. Także obawy o negatywny wpływ podatku bankowego trochę są przedwczesne - dodał prof. Osiatyński.

Deflacja konsumencka wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2015 br. (wobec 0,6 proc. rok do roku w listopadzie ub.r.). Deflacja średnioroczna wyniosła 0,9 proc. w 2015 roku wobec 0,0 proc. odnotowanych rok wcześniej.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum