Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prezes zarządu Dekady: Państwo nie powinno ingerować w stosunki wynajmujący-najemca

Rozpoczynający się rok będzie dużym wyzwaniem dla sektora handlowego. W pierwszej kolejności istotne jest przywrócenie ładu prawnego i zakończenie ingerencji państwa w stosunki wynajmujący-najemca, które reguluje Kodeks cywilny. Konieczne jest usunięcie artykułu 15ze z „ustawy covidowej”, która zwalnia najemców z czynszów w zamian za wydłużenie umowy najmu. Uzgodnienia takie powinny odbywać się w trakcie biznesowych negocjacji, a nie na zasadzie regulacji narzuconych przez ustawodawcę - mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.
Reklama

Jakie wyzwania czekają na nas w 2021 roku? O szansach, zagrożeniach i zmianach na rynku retail mówi Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA.

Rok 2020 był bez wątpienia najgorszym rokiem w historii handlu w centrach handlowych. Zmagaliśmy się z wyzwaniem, jakiego dotychczas nie znaliśmy - pandemią, która pociągnęła za sobą także kryzys gospodarczy. Z powodu zamknięcia centrów handlowych ucierpieli nie tylko wynajmujący i najemcy, ale także setki organizacji powiązanych z funkcjonowaniem obiektów handlowych - od firm sprzątających, ochroniarskich, księgowych, eventowych, poprzez reklamobiorców, po banki, które finansują te obiekty. Wprowadzone lockdown’y, odgórne restrykcje i obostrzenia związane z pandemią mocno wpłynęły na kondycję i wyniki obiektów handlowych. Początek stycznia pokazuje, że niektóre firmy, głównie z branży gastronomicznej, siłownie czy pralnie, będą musiały walczyć o przetrwanie. 

- W obawie o swoje bezpieczeństwo konsumenci obecnie chętniej wybierają średnie i małe obiekty handlowe, na zakupy przychodzą w konkretnym celu i po określone produkty. Odpowiedzią na te potrzeby są centra typu convenience, takie jak Dekada. Ze względu na mniejszą powierzchnię, brak części wspólnych, łatwy dostęp do sklepów z poziomu parkingów i mix najemców zaspokajający pierwsze potrzeby zakupowe, obiekty tego typu wyszły obronną ręką z zaistniałej sytuacji i cieszyły się przychylnością klientów. Dzięki swojej specyfice i niewielkiej powierzchni sprzedaży zostały wyłączone z rozporządzenia ograniczającego działalność obiektów handlowych i mogły działać w reżimie sanitarnym, zapewniając tym samym ciągłość funkcjonowania najemcom i stałą dostępność dla klientów. Po zniesieniu ograniczeń i spadku statystyk zachorowań liczymy także na powrót klientów do dużych centrów handlowych, gdzie będą mogli odreagować społeczną kwarantannę. Wynajmujący i najemcy bardzo poważnie traktują reżim sanitarny, centra handlowe nie są zagrożeniem, to miejsca sprawnie zarządzane, w których panują dyscyplina i najwyższe standardy - mówi Aleksander Walczak.

 

Niepewna sytuacja branży, obawy inwestorów i kryzys gospodarczy spowodowały zatrzymanie kolejnych inwestycji deweloperskich w całej Polsce i Europie. Już ostatnie lata pokazały, że nasz rodzimy rynek jest nasycony, a w niektórych lokalizacjach zbliżaliśmy się nawet do poziomu jego przesycenia.

- Zahamowanie nowych projektów i konieczność walki o klientów spowodują silniejsze dążenie właścicieli obiektów handlowych do przebudów, modernizacji i remodelingów w celu jeszcze efektywniejszego wykorzystania lokalizacji centrów. Jako Dekada SA staramy się działać w wyważony sposób, skupiamy się na rozbudowie i doskonaleniu funkcjonowania istniejących obiektów. Trwają prace nad rozbudową Dekady Skierniewice, w planach mamy dalszą rozbudowę Dekady Grójec i Dekady Ciechanów - zdradza prezes Dekady.

- Rozpoczynający się rok będzie dużym wyzwaniem dla sektora handlowego. W pierwszej kolejności istotne jest przywrócenie ładu prawnego i zakończenie ingerencji państwa w stosunki wynajmujący-najemca, które reguluje Kodeks cywilny. Konieczne jest usunięcie artykułu 15ze z „ustawy covidowej”, która zwalnia najemców z czynszów w zamian za wydłużenie umowy najmu. Uzgodnienia takie powinny odbywać się w trakcie biznesowych negocjacji, a nie na zasadzie regulacji narzuconych przez ustawodawcę. Po wznowieniu działalności wszystkich najemców (w tym: gastronomii, kin, klubów fitness) będziemy odrabiać straty po pandemii i wprowadzonych lockdown’ach i będziemy poszukiwać nowych możliwości rozwoju. Pewnie będą powstawały nowe formaty, nastąpi re-modeling oferty, zmiany w dostępności obiektów, itp. Ponieważ z pomocy państwa nasza branża została wyłączona, będzie to możliwe tylko dzięki silnej determinacji wynajmujących, współpracy z najemcami i otwarciu na nowe rozwiązania. W grudniu ubiegłego roku, w trakcie pandemii otworzyliśmy Dekadę Nysa - projekt, nad którym intensywnie pracowaliśmy przez ostatnie 2 lata. Mimo panujących trudności swoje sklepy otworzyli wszyscy najemcy, z którymi zostały podpisane umowy, zachowując wysokie standardy bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego. To pokazuje, jak dużą siłę ma wypracowane zaufanie, wzajemny szacunek, dialog, otwarcie na kompromis i wspólna wola walki. To one pozwolą nam w 2021 roku na dalsze funkcjonowanie i rozwój - podsumowuje Aleksander Walczak.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum