Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Producenci musza dostosować ofertę do zmieniającego się handlu

W ostatnim roku producenci ponosili konsekwencje dużych zmian na rynku handlu w Polsce, szczególnie rozwoju dyskontów. Sieci te nie maja nadal ambitne plany ekspansji i w najbliższym czasie producenci będą musieli dostosować swoja ofertę do oczekiwań operatorów handlowych - ocenia Marek Moczulski, doradca gospodarczy.
Reklama
Zdaniem Marka Moczulskiego, przedsiębiorstwa z sektora spożywczego nie odczuły silnie kryzysu, choć wiele zależało od branży. - Nie było istotnego wyhamowania konsumpcji czy jej spadku, jak to miało miejsce w wielu krajach Europy Środkowo - Wschodniej, gdzie w 2009 czy 2010 roku wystąpiły istotne spadki konsumpcji w wielu kategoriach. W Polsce nic takiego się nie zdarzyło. Mówimy raczej o sytuacji stabilizacji lub wyhamowania wzrostu - ocenia ekspert.

- Natomiast to, co było istotne dla producentów, to dosyć duże zmiany na rynku handlu. Okres kryzysu został wykorzystany przez sieci dyskontowe do dynamicznego rozwoju. Całkiem zmieniła się sytuacja jeśli chodzi o dystrybucję produktów spożywczych, o kanały dotarcia do konsumentów - dodaje.

Jak zauważa, od 2008 roku dyskonty bardzo się rozwinęły, co dla firm ma duże konsekwencje. - Spółki, które nie miały istotnego brandu albo nie mogły produkować na zlecenie sieci dyskontowych, mogły popaść w duże trudności finansowe. Tutaj wyjściem dla firm był eksport, którym firmy mogły nadrobić słabszą pozycję w sieciach dyskontowych - mówi Marek Moczulski.

Zwraca uwagę, że plany ekspansji dyskontów są ambitne. - Te sieci nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Wiele firm musi to wziąć pod uwagę, musi się przystosować do rodzajów promocji , oczekiwań. To może mieć wpływ na marże. Ponadto, konsoliduje się także tzw. handel tradycyjny, tutaj także zachodzi dużo zmian, mocno rozwija się franczyza. To powoduje, że handel jest coraz bardziej zorganizowany i trudno już nawet oddzielać handel tradycyjny od handlu nowoczesnego. Ten podział coraz bardziej zanika - mówi Marek Moczulski.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum