Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Produkty spożywcze ze zmodyfikowanej genetycznie pszenicy zmniejszają ryzyko raka. Są badania

Zmodyfikowana genetycznie pszenica opracowana dzięki technikom edycji genów CRIPSR wytwarza niższe poziomy potencjalnie rakotwórczego związku akryloamidu podczas gotowania w wysokich temperaturach – wykazali brytyjscy naukowcy. Chleb, bułki i ciastka z takiej pszenicy mają być zdrowsze.
Reklama
  • Zespół brytyjskich biologów wykorzystał system edycji genów CRISPR-Cas9 do wyeliminowania genu asparaginy w pszenicy.
  • Testy zmodyfikowanej genetycznie formy pszenicy wykazały, że podczas pieczenia chleba powstaje mniej potencjalnie rakotwórczego związku.
  • Genetycznie zmieniona żywność jest spożywana w Stanach Zjednoczonych, Australii i wielu innych krajach.

Testy zmodyfikowanej genetycznie formy pszenicy

Zespół brytyjskich biologów z Rothamsted Research, University of Bristol i Curtis Analytics Limited wykorzystał system edycji genów CRISPR-Cas9 do wyeliminowania genu asparaginy w pszenicy uprawianej w naturalnych warunkach. Celem było zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka u osób spożywających żywność wyprodukowaną z roślin wytwarzających ten związek. Zespół opublikował artykuł opisujący swoje badania w czasopiśmie Plant Biotechnology Journal.

Wiele roślin i zwierząt wytwarza aminokwas zwany asparaginą, który sam w sobie nie jest uważany za szkodliwy. Po podgrzaniu do określonego stopnia zachodzi jednak reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje rakotwórczy akrylamid. Wcześniejsze badania wykazały, że może on zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Asparagina pochodzi od krów i znajduje się zarówno w mleku, jak i mięsie, ale także w wielu gatunkach ryb jadalnych. Jest również wytwarzana przez rośliny uprawne, jak ziemniaki i szparagi, a także pełnoziarniste, w tym pszenicę.

Pierwsze testy zmodyfikowanej genetycznie formy pszenicy wykazały, że podczas pieczenia chleba powstaje mniej potencjalnie rakotwórczego związku. Wiele krajów ustaliło limity dotyczące tego, ile akryloamidu może być w przetworzonej żywności. Niektórzy producenci są więc zainteresowani obniżeniem jego poziomu w takich produktach, jak chleb, bułki, pączki, herbatniki i inne ciastka.

Akryloamid powstaje w procesie chemicznym znanym jako reakcja Maillarda, kiedy aminokwas asparagina, występujący zwłaszcza w żywności bogatej w skrobię, jest gotowany w wysokich temperaturach.

Genetycznie zmieniona żywność spożywana jest wielu krajach

Badania na gryzoniach wykazały, że akrylamid powoduje raka, chociaż nie jest jasne, jakie jego poziomy byłyby niebezpieczne dla ludzi. Żywność o wyższym poziomie akryloamidu jest zwykle ciemnobrązowa, więc powszechną radą jest unikanie na przykład ciemniejszych tostów lub frytek.

- Ilość asparaginy w roślinach bogatych w skrobię, jak pszenica i ziemniaki, może się różnić w zależności od warunków, w jakich rosną. Wiele produktów spożywczych już narusza wytyczne dotyczące zawartości akryloamidu, ale agencje żywnościowe prawdopodobnie jeszcze zaostrzą w przyszłości normy - mówi cytowany przez phys.org Nigel Halford z Rothamsted Research w Wielkiej Brytanii, który opracowuje zmodyfikowaną genetycznie pszenicę.

W 2021 roku zespół Halforda wykorzystał edycję genów CRISPR do usunięcia jednego z dwóch genów niezbędnych do produkcji asparaginy z roślin pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum). Uprawiana w laboratorium pszenica daje mąkę z o około połowę mniejszym poziomem zawartości asparaginy.

Teraz grupa zgłosiła podobne wyniki dla pszenicy uprawianej na otwartych polach. Zgodnie z oczekiwaniami, mąka została podgrzana do temperatury gotowania i zawartość akryloamidu była o ok. 45 proc. niższa.

Genetycznie zmieniona żywność jest spożywana w Stanach Zjednoczonych, Australii i wielu innych krajach. W USA powszechnie dostępne są ziemniaki z niższą zawartością asparaginy, które okazują się przy tym mniej podatne na sinienie. W Unii Europejskiej obawy, że modyfikowana genetycznie żywność jest szkodliwa, mają większy wpływ na politykę i genetycznie zmienione produkty muszą być odpowiednio oznakowane.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum