Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Program zwalczania salmonelli w stadach indyków hodowlanych przedłużony

Krajowy program zwalczania salmonelli w stadach indyków hodowlanych będzie obowiązywał do 2025 roku - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia. Dodano, że jest to kontynuacja dotychczasowego programu na lata 2020-2022.
Reklama
  • Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2023-2025.
  • Zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 411 tys. zł.
  • Polska wystąpi do KE z wnioskiem o współfinansowanie tego programu ze środków UE (do 75 proc. kosztów kwalifikowanych).

Salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Polsce

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2023-2025.

Program stanowi kontynuację zadań określonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2020-2022 - dodano.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Polsce. Zgodnie z danymi z raportu Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności na temat tendencji i źródeł chorób odzwierzęcych, odzwierzęcych czynników chorobotwórczych oraz ognisk przenoszonych przez żywność z 2021 r.

Do zakażeń u ludzi dochodzi przez spożywanie skażonych produktów

Wskazano, że do zakażeń u ludzi w 2021 r. dochodziło najczęściej przez spożywanie skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi jaj i produktów jajecznych oraz mięsa i przetworów mięsnych, w tym drobiowych.

Kontynuacja realizacji programu pozwoli w dłuższej perspektywie czasu na ograniczenie występowania pałeczek Salmonella w stadach drobiu objętych programem, a w konsekwencji zmniejszy to liczbę zachorowań u ludzi, dzięki czemu poważnie zredukowane zostaną koszty leczenia wydatkowane na ten cel.

Dodano, że zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 411 tys. zł. W kolejnych dwóch latach te koszty zaplanowano w takiej samej wysokości. Jak podano, Polska wystąpi też do KE z wnioskiem o współfinansowanie tego programu ze środków UE (do 75 proc. kosztów kwalifikowanych). PAP/lgs/ drag/ 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum