Program zwalczania salmonelli w stadach indyków hodowlanych przedłużony

- Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2023-2025.
- Zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 411 tys. zł.
- Polska wystąpi do KE z wnioskiem o współfinansowanie tego programu ze środków UE (do 75 proc. kosztów kwalifikowanych).
Salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Polsce
W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2023-2025.
Program stanowi kontynuację zadań określonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia "Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" na lata 2020-2022 - dodano.
Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu salmonelloza jest najczęściej notowaną chorobą odzwierzęcą w Polsce. Zgodnie z danymi z raportu Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności na temat tendencji i źródeł chorób odzwierzęcych, odzwierzęcych czynników chorobotwórczych oraz ognisk przenoszonych przez żywność z 2021 r.
Do zakażeń u ludzi dochodzi przez spożywanie skażonych produktów
Wskazano, że do zakażeń u ludzi w 2021 r. dochodziło najczęściej przez spożywanie skażonych produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi jaj i produktów jajecznych oraz mięsa i przetworów mięsnych, w tym drobiowych.
Kontynuacja realizacji programu pozwoli w dłuższej perspektywie czasu na ograniczenie występowania pałeczek Salmonella w stadach drobiu objętych programem, a w konsekwencji zmniejszy to liczbę zachorowań u ludzi, dzięki czemu poważnie zredukowane zostaną koszty leczenia wydatkowane na ten cel.
Dodano, że zgodnie z szacunkami realizacja programu w 2023 r. będzie kosztować ponad 411 tys. zł. W kolejnych dwóch latach te koszty zaplanowano w takiej samej wysokości. Jak podano, Polska wystąpi też do KE z wnioskiem o współfinansowanie tego programu ze środków UE (do 75 proc. kosztów kwalifikowanych). PAP/lgs/ drag/

Czytaj więcej
GIS ostrzega przed salmonellą w partii jajek