Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Progres w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce

62,49% - tyle wyniósł poziom recyklingu opakowań szklanych w Polsce w 2017 roku. Oznacza to wzrost aż o 9,65% w skali roku i jest jednym z najwyższych w Europie. Co prawda do europejskiej średniej wynoszącej 76%, która również zanotowała wzrost – o 1%, sporo nam jeszcze brakuje, są jednak powody do zadowolenia.
Reklama

Najnowsze dane branżowe – opublikowane przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) – dają powody do optymizmu. Większość z 30 miliardów zebranych opakowań szklanych wróci do wanny szklarskiej jednego ze 160 europejskich zakładów – hut szkła, co sprawia, że przemysł produkcji opakowań szklanych wpisuje się w dobrze funkcjonującą gospodarkę o obiegu zamkniętym.

„Wysoki, bo 76% wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. Szkło to materiał permanentny, który można bez końca poddawać recyklingowi i produkować nowe opakowania, zachowując jakość szkła niezależnie od tego, ile razy jest przetworzone. Jednocześnie wierzymy, że kraje, takie jak m.in.: Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki. – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE.

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła są: Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90% wskaźnikiem, a tuż za nimi plasują się kolejne kraje, takie jak: Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg, osiągając wysoki, ponad 80% wynik. W Polsce wykorzystano i przetworzono 1 187 617 ton szkła (wzrost o 0,80% w porównaniu do 2016 roku), a poddano recyklingowi 742 190 ton. Daje to wzrost rzędu 9,65% w porównaniu do 2016 roku i poziom 62,49% przetworzonych ponownie butelek i słoików.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum