Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. Gdzie obowiązuje nocna prohibicja?

Wprowadzona kilka lat temu ustawa o zakazie sprzedaży alkoholu po 22:00 wzbudziła wśród Polaków wiele emocji. Zgodnie z treścią ustawy decyzję o sprzedaży alkoholu na terenie miasta lub jego części podejmują władze samorządowe. Obecnie do grona kilku pierwszych miast, które ograniczyły sprzedaż alkoholu przyłączyły się kolejne. Jakie?
Reklama

Skąd pomysł na zakaz sprzedaży alkoholu?

Prohibicja, czyli całościowy lub częściowy zakaz sprzedaży alkoholu, miał w Polsce różne okresy sławy i niesławy. W latach 1982 do 1990 zakaz sprzedaży napojów alkoholowych obowiązywał do godziny 13:00. Miało to pomóc w walce z piciem alkoholu w pracy. Kolejna ustawa zakazująca sprzedaż alkoholu została podpisana pod koniec stycznia 2018 roku. Wówczas władzę decyzyjną odnośnie sprzedaży alkoholu przekazano jednostkom samorządowym, które mogą określić godziny i miejsce w których sprzedaż alkoholów jest zakazana.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Krakowie

Czy kupienie alkoholu na terenie Starego Miasta i zabytkowego Kazimierza będzie niemożliwe? Władze samorządowe Krakowa podjęły się przyjęcia ustawy i wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na terenie ścisłego centrum po godz. 22:00.  Zakaz obowiązuje sklepy spożywcze i monopolowe. Spod zakazu wyjęte są restauracje i bary.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Trójmieście

Na koniec marca 2022 roku Rada Miasta Gdańsk podjęła decyzję o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie ścisłego centrum miasta. Prohibicją został objęty obszar Śródmieścia.

Beata Dunajewska, radna miasta, zapewnia, że projekt póki co jest pilotażowy i nie jest to ostateczna decyzja władz samorządowych.

Gdynia i Sopot nie podjęły się póki co wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu.

 

Zakaz sprzedaży alkoholu w Poznaniu

Rada Miasta na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu wprowadziła prohibicję na terenie Starego Miasta, które obejmuje centrum. Sprzedaż detaliczna alkoholu obejmuje sklepy spożywcze, dyskonty i sklepy monopolowe od godziny 22 do 6 rano.

Zakaz sprzedaży alkoholu we Wrocławiu

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej zakaz sprzedaży alkoholu w centrum miasta obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. Radni swoją decyzję motywują poprawą bezpieczeństwa.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Łodzi

O zakazie sprzedaży alkoholu w centrum zadecydowali sami łodzianie. Radni Miasta postanowili swoją decyzję oprzeć na konsultacjach społecznych. Zgodnie z przeprowadzonymi sondażami tyko 12% badanych zagłosowało za wprowadzeniem ograniczeń związanych ze sprzedażą alkoholu. Radni postanowili jednak ograniczyć częściowo sprzedaż alkoholu. Zakazem zostało objęte ścisłe centrum miasta.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Katowicach

Czy spacerując wieczorem po Mariackiej w Katowicach można kupić alkohol w sklepie? Samorządowcy w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia ustawy ograniczyli możliwość zakupu alkoholu w śródmieściu Katowic i rozszerzyli zakaz na dwie dzielnice miasta: Załęże i Szopienice-Burowiec.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Bydgoszczy

Władze Bydgoszczy dość późno zdecydowały się na wprowadzenie prohibicji. Dopiero od kwietnia tego roku centrum miasta, tj. Park Kulturowy Stare Miasto zostały objęte prohibicją. Władze miasta przez 2 lata debatowały nad wprowadzeniem ustawy w życie. Ostateczną decyzję podjęte pod koniec marca tego roku.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Zakopanem

Władze samorządowe Zakopanego jako ostatnie podjęły ustawę o wprowadzeniu prohibicji. Stolica polskich Tatr postanowiła ograniczyć możliwość kupowania alkoholu po godz. 23, uzasadniając swoją decyzję plagą pijanych turystów. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum