Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Projekt systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych i szklanych trafił do konsultacji

Ministerstwo klimatu przesłało do konsultacji projekt ustawy, zakładający budowę systemów kaucyjnych dla butelek plastikowych do 3 l i szklanych do 1,5 l. Systemy mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający produkty w butelkach na rynek, oni też ustalą wysokość kaucji.
Reklama

Zmiany ustaw o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o odpadach mają dostosować polskie prawo do wymagań tzw. dyrektywy SUP, czyli dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Nakazuje ona zapewnienie systemu selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz 90 proc. w 2029 r.

System kaucyjny - co obejmie?

W projekcie przewidziano budowę systemów kaucyjnych dla takich butelek oraz dla butelek szklanych na napoje do 1,5 l. Opakowania szklane jednorazowego użytku są zbierane w ramach systemów gminnych, dlatego nie zostaną objęte systemem kaucyjnym - zaznaczono w uzasadnieniu.

W założeniu, systemy kaucyjne będą tworzyć wprowadzający do obrotu napoje w odpowiednich opakowaniach. Będą oni zobowiązani do selektywnego zbierania opakowań, odbierania ich i transportu do producenta lub do zakładu przetwarzania.

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, projekt nie określa liczby tworzonych systemów kaucyjnych, dopuszcza się możliwość utworzenia dwóch lub więcej systemów kaucyjnych. Projektowane przepisy nie określają sposobu zorganizowania systemu, to w gestii przedsiębiorców pozostanie wybór rozwiązań gwarantujących uzyskanie celu. Projekt pozostawia także przedsiębiorcom ustalenie wysokości kaucji.

Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to obwiązane pobierać kaucję.

Zgodnie z projektem, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum