Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Projekt ustawy dotyczącej liczby sklepów monopolowych trafił do konsultacji

Projekt ustawy dotyczącej liczby sklepów monopolowych przygotował Związek Miast Polskich i poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. – Takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Sopot, to były miasta, które bardzo nalegały, żeby ten problem ustawowo rozwiązać w takiej formie, w jakiej my proponujemy, bo nie mogły sobie poradzić na bazie obowiązujących przepisów z tym kłopotem – mówi.
Reklama

Jak dodaje, to samorządowcy apelowali o przyjęcie takich rozwiązań. – To jest pójście tropem ich sugestii. Wiele tych rozwiązań, zawartych w ustawie, są wprost przez nich zaproponowane, więc mamy tutaj wsparcie samorządów, choć problem nie wszystkich miast dotyczy. Mniejsze ośrodki miejskie nie dostrzegają tego kłopotu, dla nich jest to temat neutralny, natomiast duże miasta i kurorty turystyczne ten problem sygnalizują bardzo wyraźnie – twierdzi poseł.

Zaznacza, że najważniejszym zadaniem projektu jest danie samorządom narzędzia w zakresie możliwości regulowania sprzedaży alkoholu. – Problem nadmiernej liczby punktów dystrybucji alkoholu występuje w szczególności w centach dużych miast i kurortach. Był kłopotem, z którym samorządy nie mogły sobie poradzić, nie miały odpowiednich narzędzi. Chodzi o to, aby takie narzędzia im stworzyć, nie narzucając niczego, a jedynie dając możliwość wykorzystania – twierdzi.

Wśród tych narzędzi wymienia możliwość decydowania o limitach punktów sprzedaży alkoholu w poszczególnych częściach miasta, ustanawiania decyzją rady gminy godzin ograniczonej lub wykluczonej sprzedaży alkoholu, możliwość ograniczania sprzedaży alkoholu w poszczególne dni czy godziny.

Ustawa dawałaby samorządom narzędzie, ale to, czy z niego skorzystają, zależałoby od ich potrzeb. – Tą ustawą niczego nie ograniczamy, a jedynie chcemy samorządom umożliwić wprowadzania ewentualnych ograniczeń, jeśli uznają, że są potrzebne – informuje Szymon Szynkowski vel Sęk.

Poseł PiS twierdzi, że najwcześniej konsultacje w zakresie projektu mogłyby zakończyć się w lutym przyszłego roku. – Na pewno nie wcześniej niż w lutym możemy mówić o finiszu konsultacji. Projekt został dość gruntownie skonsultowany na forach samorządowych, m.in. w Związku Miast Polskich, natomiast posłowie dopiero się z nim zapoznają. On nie jest specjalnie długi czy rozbudowany, natomiast posłowie muszą mieć czas, żeby go poznać. Już pojawiają się głosy, niesłuszne zresztą, że to jest jakiegoś rodzaju zakaz, że są elementy prohibicyjne. To nieprawda. Przypominam, to są narzędzia, które damy samorządom, a to, jak one zdecydują się z nich skorzystać, jest w gestii władz lokalnych – twierdzi poseł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum