Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Property Forum: Krakowski rynek obiektów handlowych jest daleki od nasycenia

W Krakowie wciąż jest miejsce na nowe obiekty handlowe. Warto jednak koncentrować się nad specyfiką nowych centrów, przyszłością są usługi, a nie sam handel. Takie wnioski płyną z sesji ”Centra Handlowe. Nowe lokalizacje na handlowej mapie Krakowa”, która odbyła się w trakcie Property Forum Kraków.
Reklama

- Kraków jest wdzięcznym miastem jeśli chodzi o rynek deweloperski. Natomiast rozwój handlu nie nadąża za rozwojem gospodarczym miasta i sektora biurowego. W Krakowie jest 600 tys. mkw. powierzchni  handlowych. Jeśli spojrzymy na wskaźniki nasycenia to Kraków jest daleko za Wrocławiem czy Poznaniem. Jest tu dużo miejsca pod handel – mówi Andrzej Jarosz, Head of Research and Concept Development Mayland Real Estate Sp. z o.o.

Marta Słysz, Associate Director, Retail Agency, Cushman & Wakefield i moderatorka dyskusji podkreśliła, że stolica Małopolski zajmuje siódme miejsce w Polsce pod względem nasycenia powierzchnią  handlową na liczbę mieszkańców. Pierwszy jest Lublin, następnie:  Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Warszawa, Łódź i Kraków.

- Kraków do tej pory nie osiągnął jeszcze przesytu powierzchnią handlową – podkreśla Piotr Niemiec, właściciel, Grupa Gastromall.  Szef sieci gastronomicznej zauważa, że nawet według planu zagospodarowania w Krakowie jest miejsce na nowe centra handlowe. Między innymi w okolicach osiedla Ruczaj czy Kliny. – Myślę, że ze względu na współczynnik nasycenia w dalszym ciągu możemy spodziewać się nowych obiektów handlowych. – Te obiekty będą miały też inna specyfikę – zauważą właściciel, Grupa Gastromall.

W październiku krakowska mapa centrów handlowych powiększyła się o jeden punkt. To liczące 42 tys. mkw. powierzchni handlowej centrum handlowe Serenada.

- Niewątpliwie Serenda trafi w oczekiwania mieszkańców chociaż nie jest w  ścisłym centrum miasta. Jest jednak zlokalizowana na jednym z najbardziej zaludnionych osiedli z dobra lokalizacją.  To się nie często zdarza w jakimkolwiek mieście. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy bardzo dobry wynik "footfallu" - 160 tys. osób tygodniowo a to nie jest docelowy potencjał miejsca - przyznaje  Andrzej Jarosz. Myślę, że rynkiem krakowskim podzielą się trzy centra: Galeria Krakowska, Bonarka i właśnie Serenada – dodaje.

- Najlepszym planowanym obiektem w Krakowie jest przebudowa Krakusa, obiekt ten musi być zmieniony bo widać, że jest z innej epoki. Z mojego punktu widzenia potrzebne są re-modelingi istniejących centrów jak np. Plaza - dodaje. 

więcej na: www.propertynews.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum