Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prosecco - towar, który latem dobrze rotuje

Według danych firmy NielsenIQ, w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do końca kwietnia), Polacy wydali na wina musujące ponad 688 mln zł, co oznacza ponad 13-procentowy wzrost rok do roku. Ilościowo rynek urósł o 6,3 proc. Największy wpływ na wynik, z 43- procentową wartością sprzedaży, miało prosecco. Rynek ten rośnie niemal 18 procent rdr., a Mionetto Prosecco - rośnie trzy razy szybciej niż cały rynek prosecco.
Reklama

Budowę półki z prosecco trzeba zacząć od najpopularniejszego i najchętniej kupowanego produktu, czyli podstawowej wersji Prosecco DOC. Z uwagi na łatwą dostępność cenową, wino to powinno być najszerzej reprezentowane na półce. Nie można również zapomnieć o wersjach rosé oraz wpisującej się aktualny nurt - wersji „bio”.Warto zwrócić też uwagę na prosecco frizzante, czyli wino delikatnie musujące. Produkty te w ciekawy sposób urozmaicą portfolio - mówi Tomasz Potrzebowski, ekspert rynku wina w firmie Henkell Freixenet Polska.


Tworząc ofertę produktów w kategorii prosecco, trzeba również rozważyć pogłębienie kategorii. Mając na uwadze premiumizację rynku oraz fakt, że klienci poszukują droższych trunków, poszukiwania wyjątkowych produktów trzeba skierować w stronę win Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG. To znakomite prosecco z regionu - Valdobbiadene. Najlepszym winem w ofercie, może być wyjątkowe Prosecco Cartizze DOCG.


Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na najpopularniejsze stopnie wytrawności. Oznaczone są one na etykiecie zwrotem brut i extra dry. Opcja brut skierowana jest do fanów wytrawności. Extra dry to wino półwytrawne – ma bardzo owocowy charakter z wyraźną, ale niedominującą nutą słodyczy - przekonuje Tomasz Potrzebowski.

Wino musujące stało się bazą wielu koktajli, wśród których najpopularniejszymi są: Mimoza – będąca połączeniem prosecco i świeżego soku pomarańczowego, Bellini, którego pije się z dodatkiem musu brzoskwiniowego oraz niezwykle ciekawy i wyjątkowo pyszny koktajl o nazwie Hugo – czyli połączenie prosecco, syropu z kwiatów czarnego bzu, wody, limonki i liści mięty - wskazuje Tomasz Potrzebowski.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum