Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Proste spółki akcyjne – nowe rozwiązanie prawne dla małych firm

Od 1 lipca można rejestrować tzw. proste spółki akcyjne (PSA). To rozwiązanie, które może okazać się atrakcyjne dla małych firm, w szczególności start-upów poszukujących finansowania – przypomina Bank BNP Paribas.
Reklama

PSA, nowy typ niepublicznej spółki kapitałowej, ma łączyć cechy spółek osobowych (możliwość wnoszenia wkładu w postaci pracy lub usług) i kapitałowych (rozbudowany mechanizm pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji). Taka forma prawna ma charakter uniwersalny, dostępny dla inwestorów działających w dowolnej branży.

- Nowa forma prawna szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku innowacyjnych przedsięwzięć, zwłaszcza tworzonych przez start-upy i spółki high-tech. Pozwoli małym podmiotom ze świetnymi pomysłami łatwiej pozyskiwać inwestorów. Zakładamy, że prosta spółka akcyjna będzie bardziej popularną niż spółka akcyjna formą prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na ograniczenie formalności i kosztów, związanych z jej powołaniem do życia i prowadzeniem – tłumaczy Marcin Salamon, Dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową.

Z punktu widzenia startupu kluczową zaletą nowej formy prawnej jest możliwość zostania akcjonariuszem spółki, bez pieniędzy czy rzeczowych aktywów trwałych. Wystarczy unikalna wiedza czy pomysł na wdrożenie innowacji. Taki niematerialny wkład nie zasila kapitału akcyjnego, ale przekłada się na prawo członkostwa w spółce.

W przeciwieństwie do klasycznej spółki akcyjnej, w przypadku PSA, kapitał podstawowy spółki może wynieść zaledwie 1 zł, zamiast standardowych 100 000 zł. To także znaczące ułatwienie dla małych firm.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum