PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: EY

Przedsiębiorcy: Tarcza nie zadziała tak jak się oczekuje, potrzebne będą nowelizacje

Autor: dlahandlu.pl, PB 27 marca 2020 13:07

Przedsiębiorcy: Tarcza nie zadziała tak jak się oczekuje, potrzebne będą nowelizacje Brak wsparcia dla dużych zakładów może oznaczać natychmiastowe zwolnienia nawet do 25 proc. pracowników - uważają przedsiębiorcy. Fot. Shutterstock

Tarcza antykryzysowa nie uwzględnia ważnych postulatów przedsiębiorców – uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, sprawi to, że wiele instrumentów przewidzianych w ramach rządowego pakietu tarczy antykryzysowej nie zadziała w oczekiwany sposób. Z kolei BCC uważa, że już teraz widać, iż konieczne mogą być kolejne wersje – tarcza 2.0, 3.0, 4.0 itd. Propozycje zawarte w Tarczy punktują także: Pracodawcy RP oraz Forum Rozwoju Przemysłu.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę przede wszystkim na brak rozwiązań wspierających płynność finansową firm, w tym np. uwolnienia środków z rachunków VAT, zblokowanych z uwagi na mechanizm split-payment, zbyt małe wsparcie dla dużych firm oraz fakt, iż rzeczywiste środki przeznaczone na ochrone przedsiębiorstw będą mniejsze niż zapowiadano.

FPP: Tarcza nie zadziała

Jak informuje Federacja Przedsiębiorców Polskich, ostateczna treść przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nie odzwierciedla poprawek licznie zgłaszanych przez organizacje polskich przedsiębiorców i przedstawionych w Ministerstwie Rozwoju w formie szczegółowych rozwiązań w procesie konsultacji.

- Podkreślamy, że zdecydowana większość proponowanych przez nas rozwiązań nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla państwa – a co za tym idzie, ich uwzględnienie nie byłoby trudne ani kosztowne. Tymczasem dzięki doprecyzowaniu i uzupełnieniu wielu przepisów, polska gospodarka mogłaby być znacznie skuteczniej zabezpieczona przed skutkami epidemii COVID-19” – komentuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Wśród takich nieuwzględnionych propozycji polskich przedsiębiorców należy wymienić m.in.: umożliwienie pracodawcom określenia zasad wykonywania pracy zdalnej, umożliwienie pracodawcom wysyłania pracowników na urlop wypoczynkowy, ustalenie zasad wynagradzania za czas niewykonywania pracy w związku z epidemią COVID-19, uzupełnienie rozwiązań dotyczących wykonywania lub skutków wykonywania umów w sprawie zamówień publicznych, obniżenie czynszów w lokalach handlowych do 2000 mkw., zawieszenie obowiązku badań lekarskich kwalifikowanych pracowników ochrony, czy zabezpieczenie dofinansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

BCC: Konieczne będą nowelizacje

Zdaniem BCC, najważniejszym celem proponowanych przez rząd zmian powinno być zapewnienie firmom płynności finansowej i ochrona miejsc pracy, aby mogły one na bieżąco regulować swoje zobowiązania i nie pogłębiać kryzysu oraz nie eskalować go na inne branże. Tymczasem wielu przedsiębiorców już nie ma środków na wypłatę wynagrodzeń i zobowiązania publicznoprawne.

- Obecne, rządowe propozycje są lepsze niż w pierwotnej wersji projektów, przekazanych w sobotę, jednak wciąż dalece nieadekwatne do skali wyzwań i potrzeb. Należy uwzględnić szerszą perspektywę czasową trwania epidemii gospodarczej i już obecnie poszukiwać i planować rozwiązania na okres po pandemii. Już teraz widać, że konieczne mogą być kolejne wersje – tarcza 2.0, 3.0, 4.0 itd. – czytamy w komunikacie BCC.

Jak ocenia BCC, w obecnej, rządowej wersji projektów składających się na tzw. tarczę antykryzysową wciąż nie ma bezwarunkowej dla przedsiębiorców abolicji składek do ZUS oraz podatków na okres 6 miesięcy. - Konieczne jest zwolnienie wszystkich firm ze składek ZUS przez 6 miesięcy, tak jak ze składek do KRUS powszechnie i bez dodatkowych warunków zostali zwolnieni rolnicy, co postuluje obecnie również Rzecznik MŚP. Także zwolnienie przedsiębiorców z podatków (CIT, PIT, w tym od nieruchomości – tu apel do samorządów; zniwelowanie VAT) w zależności od procenta utraconych dochodów, co najmniej w najbliższym kwartale – proponuje BCC.

Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, w tarczy antykryzysowej znalazły się propozycje, o które BCC zabiegał m.in.: przesunięcie terminu składania zeznań CIT i wpłaty tego podatku dla wszystkich przedsiębiorców do końca maja 2020, odliczenie straty roku bieżącego od dochodu uzyskanego w 2019 roku przez podatników CIT i PIT, uproszczony do 1 strony wniosek o zawieszenie składek ZUS, czy świadczenie dla osób na cywilnoprawnych i samozatrudnionych w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli ok 2 tys. zł netto. Tarcza zawiera także postulowane przez BCC przedłużenie ważności dokumentów pozwalających cudzoziemcom wykonywać pracę w Polsce. Wykonywanie pracy przez cudzoziemców będzie legalne na warunkach określonych w tychże dokumentach aż do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

BCC uważa, że wciąż jednak wciąż brakuje zapisów i konieczne jest np. wprowadzenie rozwiązań poprawiających płynność finansową firm: skrócenie terminów zwrotu VAT, uwolnienie środków z rachunków VAT (zblokowanych z uwagi na mechanizm split-payment), znaczne skrócenie terminu zastosowania tzw. ulgi na złe długi, a także zawieszenie trwających i nierozpoczynanie nowych kontroli podatkowych.

Pracodawcy RP: Tarcza rozczarowała

Rozczarowujący – tak Pracodawcy RP oceniają rządowy projekt tarczy antykryzysowej, nieuwzględniający większości postulatów strony przedsiębiorców. To ponad 200 propozycji i uwag do projektu zgłoszonych przez Pracodawców RP i inne organizacje biznesowe.

 - Rząd poszedł w innym kierunku niż proponowała to strona przedsiębiorców. Nasze propozycje poparliśmy rzeczową i dogłębną argumentacją, oparliśmy się na logice i na liczbach. Byliśmy przekonani, że wszystkie nasze uwagi i uzupełnienia znajdą się w ostatecznym projekcie ustaw – a jeśli nie wszystkie, to większość. Tymczasem nie zostały one uwzględnione. Z merytorycznego punktu widzenia bardzo trudno to zrozumieć – informują Pracodawcy RP.

Zdaniem tej organizacji, w projekcie ustaw brakuje przede wszystkim zdecydowanych rozwiązań utrzymujących płynność finansową przedsiębiorstw (a jej brak grozi falą upadłości, likwidacją miejsc pracy i ograniczeniem wpływów do budżetu w wymiarze długofalowym). Brakuje np. uwolnienia należnego VAT-u w ramach tzw. split paymentu. Bardzo oszczędne jest proponowane wsparcie dla dużych firm – a należy pamiętać, że  tworzą one 24% PKB (a 32%, gdy weźmiemy pod uwagę tylko wkład przedsiębiorców w PKB).

- W zakresie niezbędnych rozwiązań administracyjno-prawnych (otoczenie biznesu) projektowane regulacje nadal są niewystarczające i nieczytelne. Zabrakło wielu niezbędnych rozwiązań w tym obszarze – m.in. zniesienia zakazu handlu w niedziele, ograniczenia uznaniowości procedur, umożliwienia wnioskowania o odroczenie terminu płatności zobowiązań podatkowych o 3 miesiące bez konieczności wydawania decyzji, czy zniesienia opłat prolongacyjnych – wymieniają Pracodawcy RP.

- Okazuje się, że zapowiedziane 212 mld zł pomocy to raczej pokaz fajerwerków dla gapiów niż faktyczna armata na kryzys gospodarczy – komentuje dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP. - Oprócz potrzebnych instrumentów kapitałowo-finansowych, obiecano najpierw 66 mld zł bezpośredniego wsparcia dla firm i pracowników, a potem mówiono nawet o 80 mld zł bezpośredniego wsparcia. Tymczasem w ocenie skutków regulacji widzimy kwotę mniejszą niż 40 mld zł. Więc jaka ta tarcza jest naprawdę? – pyta dr Dudek.

Forum Rozwoju Przemysłu: Tarcza jest zbyt mała

- Propozycje rządu wymagają pogłębienia. Gospodarka oczekuje większego i konkretnego wsparcia. Same zapewnienia nie wystarczą. Apelujemy, by cała administracja przygotowując środki zaradcze pozwalające przejść ten kryzys i umożliwiających start w nowych warunkach uwzględniała stanowiska przedsiębiorców. Przy uwzględnieniu zmian proponowanych przez praktyków biznesu, możemy się w przyszłości okazać mocniejsi niż dotąd byliśmy – apeluje Forum Rozwoju Przemysłu.

Według FRP, nadchodząca fala kryzysu wymaga bardziej znaczących instrumentów wsparcia niż w dotychczasowych propozycjach, takich jak opracowało wiele innych krajów naszego regionu.

- Niestety zaproponowane zmiany jako przemysł oceniamy jako zdecydowanie niewystarczające. Obecnie proponowane mechanizmy wsparcia kierowane są głównie do mikro, małych i średnich firm, natomiast one stanowią jeden z wielu elementów całego łańcucha wartości. MŚP są w przemyśle kooperantami w łańcuchu dostaw do dużych firm albo logistyki i transportu. Ich rola jest niezwykle ważna, jednak, gdy duże zakłady zostaną zatrzymane stracą oni swoje kontrakty – tłumaczy FRP.

Według tej organizacji, propozycjach rządu brakuje m.in.: wprowadzenia mechanizmów ochronnych dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości i źródeł kapitału, przejęcia przez państwo wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby lub kwarantanny w wysokości 100% wynagrodzenia osoby ubezpieczonej, większego wsparcia w dofinansowaniu miejsc pracy – np. przejęcie państwo wypłaty 60% wynagrodzenia pracowników u pracodawcy notującego spadek min. 15 proc. w stosunku do marca 2020 r., czy umorzenie danin publicznych dla przedsiębiorców na 6 miesięcy liczone od zobowiązań za marzec 2020 r. - VAT, PIT, CIT, ZUS.

- Brak wsparcia dla dużych zakładów może oznaczać natychmiastowe zwolnienia nawet do 25% pracowników, co w przypadku jedynie członków FRP oznacza około 200 tys. osób. Patrząc na zbyt zbiurokratyzowane procedury wsparcia dla mikro firm i MŚP wiemy, że duża część z nich będzie wolała zawiesić działalność i zwolnić pracowników, niż podejmować próby skorzystania z i tak zbyt ograniczonego i trudnego do uzyskania wsparcia – ocenia FRP.

W artykule zamieszczono tylko niektóre propozycje wymienionych organizacji: FPP, BCC, Pracodawcy RP i FRP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • Zniesmaczony marudzeniem 2020-03-28 17:11:36

    Ludziska kochane, przestańcie lamentować i psiopczyć. Za poprzednich rządów nie dostalibyście nie tylko żadnej tarczy ale co najwyżej otwieracze do konserw z czasów wojny od Niemców...54666

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE






BĄDŹ NA BIEŻĄCO


OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 6524
Ilość aktualnych ofert: 397 692

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.