Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przejęcie mienia lub lokalny administrator - to czeka firmy, które opuszczą Rosję

Reuters donosi, że Rosja opracowuje nowe prawo pozwalające jej przejąć kontrolę nad lokalnymi oddziałami zachodnich firm, które zdecydowały się odejść w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę.
Reklama

Prawo, które może wejść w życie w ciągu kilku tygodni, da Rosji uprawnienia do interwencji tam, gdzie istnieje zagrożenie likwidacji miejsc pracy. Ma to utrudnić firmom wycofywanie się z rosyjskiego rynku. Takie decyzję mogą być dla firm dużym ciosem finansowym.  

Przejęcie mienia zagranicznych firm

Prawo dotyczące przejmowania mienia zagranicznych inwestorów wynika z exodusu zachodnich firm, takich jak Starbucks, McDonald's czy AB InBev.

Rosyjska gospodarka coraz bardziej odcięta z powodu zachodnich sankcji, pogrąża się w recesji przy dwucyfrowej inflacji. 

Ustawa toruje Rosji drogę do mianowania lokalnych administratorów firm należących do cudzoziemców z „nieprzyjaznych” krajów.

Moskwa zazwyczaj określa kraje jako „nieprzyjazne”, jeśli nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze, co oznacza, że ​​zagrożone są wszelkie firmy w Unii Europejskiej lub Stanach Zjednoczonych.

Ból gospodarczy

Odejścia firm zachodnich rozzłościły rosyjskich polityków. Były prezydent Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, był szczególnie głośnym krytykiem zachodnich firm. Mówił o wrogach, którzy teraz próbują ograniczyć rosyjski rozwój i zrujnować życie Rosjan”.

Przede wszystkim rząd zastosuje przepisy w stosunku do dużych firm. Aby uniknąć ustanowienia administratora, firmy muszą pokazać, że nie zostawiają swoich rosyjskich interesów na lodzie.

Rosja mogłaby powołać administratora w firmach, w których co najmniej 25% akcji znajduje się w „nieprzyjaznych” zagranicznych rękach.

Ustawa określa szeroki zakres kryteriów interwencji, na przykład kiedy firma odgrywa kluczową rolę jako lokalny pracodawca lub świadczy ważne usługi.

Ustawa przytacza przykład firm produkujących wyroby medyczne, ale wymienia także szereg innych sektorów, takich jak transport i energetyka, a także każdą firmę, której zamknięcie mogłoby podnieść ceny w sklepach.

Powołany przez państwo administrator również miałby prawo do sprzedaży skonfiskowanego przedsiębiorstwa, podczas gdy jego dawni właściciele nie mogliby prowadzić interesów w Rosji.

Rosyjskie ministerstwo gospodarki zapowiedziało, że będzie wybierać firmy tylko w „krytycznych przypadkach”, w których konieczne jest zabezpieczenie produkcji lub miejsc pracy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum