Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przewozy towarowe między Polską a Rosją mogą być poważnie ograniczone

Jeśli do 31 stycznia nie dojdzie do porozumienia między krajami, polscy przewoźnicy będą musieli opuścić terytorium Rosji - podaje PAP.
Reklama

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. ważne są do 31 stycznia 2016 r., co oznacza, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, polscy przewoźnicy do końca tego miesiąca będą musieli opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.

W czwartek w Gdańsku miały się rozpocząć dwudniowe negocjacje polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Na kolejną turę rozmów nt. zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ws. ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na rok 2016 do Gdańska nie przybyła delegacja Federacji Rosyjskiej. Podczas konferencji prasowej w Gdańsku podano, że to strona rosyjska zaproponowała spotkanie w Gdańsku.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podczas konferencji w czwartek w Gdańsku powiedział, że jeśli do 31 stycznia nie dojdzie do porozumienia między krajami, to przewozy towarowe między Polską a Rosją mogą być poważnie ograniczone.

"Nie będzie podstawy prawnej (...) nie będzie zezwoleń" - dodał. Ocenił, że nie przybycie delegacji rosyjskiej do Gdańska jest "próbą wywarcia presji na stanowisko Polski". "Kończy się okres obowiązujących zezwoleń; strona rosyjska może liczy na to, że wśród polskich przewoźników rozpoczną się dyskusje na temat ewentualnego złagodzenia naszego stanowiska" - tłumaczył wiceminister.

Szmit jest przekonany, że między stronami dojdzie do rozmów i zawarcia porozumienia. Zapowiedział, że w piątek wystosuje pismo do wiceministra transportu Federacji Rosyjskiej z deklaracją, że strona Polska jest gotowa do podjęcia rozmów.

"Od 1 lutego ruch może nie zostanie wstrzymany bo podjęliśmy decyzję, aby wymienić się zezwoleniami z Białorusią po to, aby tak fizycznie nie blokować wymiany między Polską a Federacją Rosyjską, która odbywa się w ogromnej większości przez Białoruś" - wyjaśnił. "Przekazaliśmy Białorusi 10 tys. zezwoleń aby ten ruch był" - dodał wiceminister.

Zaznaczył, że w ostatnim roku Federacja Rosyjska "zdecydowanie, bardzo zmieniła swoją politykę w stosunku do polskiego transportu obecnego na rynku Federacji Rosyjskiej".

"Rozpoczęły się różne działania, m.in. administracyjne, których celem jest wyeliminowanie polskich przewoźników z rosyjskiego rynku" - tłumaczył Szmit. W jego ocenie "nie jest to działanie przypadkowe, ale wynika ze strategii transportowej Federacji Rosyjskiej, w której jasno jest wskazane, że udział obcych przewoźników na rynku rosyjskim ma się ograniczać, ma być eliminowany".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum