Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przy kupnie prezentów komunijnych najhojniejsi są goście w wieku 50-59 lat

Zaproszenie na rodzinne uroczystości może być złą informacją dla naszego portfela. Jak pokazują dane z raportu Santander Consumer Bank „Polaków Portfel Własny – Wiosenne Wyzwania” niezależnie od dochodu, sfinansowanie prezentu z okazji pierwszej komunii lub wesela to duże obciążenie. Przyznało tak 34 proc. badanych. Nic w tym dziwnego. Kwoty przewidywane na taką okazję jako prezent od rodziców lub rodziców chrzestnych nie są małe.
Reklama

– Dla 22 proc. osób wyzwaniem jest przygotowanie odpowiedniej kwoty gotówki przeznaczonej na prezent. Jako duże obciążenie odczuwamy też konieczność ugoszczenia rodziny i przyjaciół przybywających na uroczystości – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumeckich Santander Consumer Banku.

To co nie dziwi, to fakt, że koszty upominków są najbardziej dotkliwe dla grupy osób o najniższych zarobkach. Zaskakuje, że w grupie najlepiej uposażonych, czyli osób z dochodem powyżej 5 000 złotych miesięcznie, prawie 34 proc. również ma kłopot ze sfinansowaniem prezentu komunijnego lub ślubnego.

Według ankietowanych rodzice, a także rodzice chrzestni, powinni wykazywać się niemałą hojnością w stosunku do świętujących dzieci. Przy okazji Komunii lub wesela dla co czwartego badanego „właściwa” kwota, jaka powinna być przeznaczona na prezent, mieści się w przedziale pomiędzy 300 a 500 zł. Jednocześnie aż co piąty ankietowany wskazuje, że wypada przy takiej okazji podarować nawet 1 000 zł.

Najbardziej hojni są goście w wieku 50-59 lat. W tej grupie najwyższy jest udział osób, wybierających kwotę pomiędzy 800 a 1000 zł (35 proc). Na wartość prezentu komunijnego ma też wpływ wielkość miejscowości, w której mieszka badany. Mieszkańcy wsi i małych miasteczek deklarują w większości kwoty mieszczące się w przedziale pomiędzy 300 a 500 zł. Prawie co piąty mieszkaniec małego miasta jest w stanie przeznaczyć na komunijny prezent nawet 1 000 zł. Z kolei osób, które gotowe są wydać na ten cel powyżej 2 000 zł, najwięcej jest w dużych miastach (250 - 500 tys. mieszkańców).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum