Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przychód z kar za nieucziwe praktyki rynkowe ma wynieść 20 mln zł

Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że w ciągu 10 lat od momentu wejścia ustawy w życie o wyeliminowaniu nieuczciwych praktyk rynkowych, przychód z nałożonych kar powinien wynosić około 20 mln złotych.
Reklama

Szacuje się, że podmioty naruszające zapłacą około 53 mln złotych do budżetu państwa, podczas gdy koszty zatrudnienia nowego personelu w związku z wprowadzeniem ustawy szacowane są na około 33 mln złotych.

Oficjalne uzasadnienie do projektu ustawy przedłożonego w Sejmie wskazuje, że ustawa w sprawie nieuczciwych praktyk rynkowych ma na celu wyeliminowanie nadużywania pozycji rynkowej na polskim rynku sprzedaży detalicznej produktów spożywczych. Polski rząd argumentuje, że mali producenci żywności i dostawcy są ofiarami agresywnych praktyk stosowanych przez dużych dystrybutorów, którzy nadużywają swojej pozycji poprzez narzucanie uciążliwych postanowień umownych (takich jak dodatkowe opłaty za umieszczenie produktów na półkach, czy narzucanie nadmiernie długich terminów zapłaty) albo też rozwiązujących umowy z dostawcami bez uzasadnionego powodu. Zdaniem ustawodawcy, opisane praktyki uderzają w dostawców, jak również w konsumentów. W ocenie rządu tego rodzaju praktyki szkodzą zarówno dostawcom, jak i konsumentom, oraz narażają bezpieczeństwo polskiego rynku żywności.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum