Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przychody Auchan rosną. Detalista zainwestował ponad 120 mln euro w utrzymanie niskich cen

Francuski detalista Auchan odnotował wzrost sprzedaży na wszystkich rynkach, z wyjątkiem rodzimego oraz Ukrainy. Grupa detaliczna inwestuje miliony w walkę z inflacją, mając nadzieję na przyciągnięcie większej liczby klientów do swoich sklepów.
Reklama

W pierwszej połowie tego roku przychody Auchan Retail wzrosły o 6,2% do 15,4 mld euro. Sprzedaż porównywalna (lfL) wzrosła o 0,6%, podczas gdy sprzedaż paliw wzrosła o 51%. Wyniki poprawiły się w prawie wszystkich krajach, ale francuski rynek pozostaje trudny: porównywalna sprzedaż spadła tutaj o 2 %.

Auchan chce utrzymać niskie ceny

Auchan pracuje jednocześnie na kliku frontach, aby wprowadzić do firmy istotne zmiany. Wyróżniają się wysiłki na rzecz zahamowania spadku siły nabywczej: detalista zainwestował 121 mln euro w ograniczenie wzrostu cen. W rezultacie EBITDA spadła o 74% – wynik, który detalista „akceptuje”. W drugiej połowie roku Auchan będzie nadal inwestować w utrzymanie niskich cen. Firma widzi pierwsze oznaki poprawy: liczba klientów ponownie rośnie, poprawia się również wskaźnik NPS (net promotor score).

Jak radzi sobie Auchan na różnych rynkach

W Portugalii i Hiszpanii (gdzie grupa niedawno nabyła 235 supermarketów Dia) grupa ma się dobrze. To samo dotyczy krajów Europy Środkowo-Wschodniej – Węgier, Polski i Rumunii, mimo że rząd w Budapeszcie wprowadził limity cenowe na podstawowe produkty i podwyższył podatek detaliczny dla dużych grup dystrybucyjnych.

Wpływ wojny na Ukrainie jest również znaczny: detalista utrzymuje otwarte 39 z 42 sklepów na Ukrainie, aby zaspokoić potrzeby miejscowej ludności, ale sprzedaż spadła o 50% w pierwszych miesiącach konfliktu. Jako jedna z niewielu firm zachodnich, grupa detaliczna pozostaje również aktywna w Rosji, „przy maksymalnej autonomii i ścisłej zgodności z europejskim embargiem”.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum