Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ptasia grypa atakuje kolejne gospodarstwa w Polsce

Liczba gospodarstw zaatakowanych przez ptasią grypę rośnie – przekazał PAP 14 stycznia br. wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Najwięcej stwierdzono w powiecie kaliskim.
Reklama
  • Choroba zakaźna zaatakowała drób już w sześciu gospodarstwach w powiecie kaliskim.
  • Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.
  • Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków

Choroba zakaźna zaatakowała drób już w sześciu gospodarstwach w powiecie kaliskim. Zaczęło się od Podzborowa, gdzie służby weterynaryjne musiały wydać decyzję o zutylizowaniu 15 tys. kaczek.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni choroba pojawiła się w gospodarstwach we wsiach Dębe, Sieszków, Ostrzeklin, Trojanów i Opatówek. Do tej pory łącznie zutylizowano blisko 200 tys. indyków, kaczek i kurczaków. 14 stycznia służby zawiadomiono o kolejnym podejrzeniu.

W Wielkopolsce - jak poinformował Andrzej Żarnecki - ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w powiatach pleszewskim, ostrzeszowskim, kępińskim, tureckim, szamotulskim i w nowotomyskim.

W promieniu 3 km od ognisk utworzono strefę zapowietrzoną, w promieniu 10 km - zagrożoną. Oznacza to specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o ostrożność

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, i stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków zarówno dzikich, wolno żyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ joz/

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum