Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PwC o skutkach zakazu handlu: Będą zwolnienia i testowanie reakcji ustawodawcy

Eksperci PwC spodziewają się, że jedną z konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele będą zwolnienia pracowników. – Przewidujemy, że przedsiębiorcy zareagują szybko, a pracę może stracić nawet 30 tys. osób. Będą to głównie pracownicy sklepów odzieżowych. Mamy wprawdzie rynek pracownika, ale z naszych analiz wynika, że dotyczy on głównie przemysłu, w mniejszym stopniu dystrybucji – wyjaśnia Jacek Pawłowski, partner, PwC Legal.
Reklama

– Zwolenia będą dotyczyć zwłaszcza osób pracujących poza dużymi ośrodkami, w mniejszych miejscowościach. Ucierpią też drobni przedsiębiorcy, prowadzący działalność w centrach handlowych. Przepisy mówią jasno: tylko właściciel może pracować w niedziele. W praktyce będzie to trudne do wykonania – ocenia Jacek Pawłowski.

Eksperci prognozują, że na zakazie handlu budżet państwa straci 1,8 mld zł rocznie (z tytułu PIT, CIT, VAT). Ich zadaniem przedsiębiorcy będą „testować” elastyczność ustawy i reakcję ustawodawcy, a wszystkim zależeć będzie na tym, aby prowadzić handel siedem dni w tygodniu. – Polska wprowadza restrykcyjne prawo 10 lat po tym, jak z tego pomysłu wycofało się większość krajów europejskich. Zakaz niedzielnego handlu bardzo dobrze funkcjonuje w Austrii i w Niemczech, ale gospodarka tych krajów pozwala na takie rozwiązanie – uważa Katarzyna Kaczmarczyk, radca prawny, PwC Legal.
Przedsiębiorcy będą starali się prowadzić działalność przez siedem dni w tygodniu, wykorzystując szanse, jakie stwarzają nowe przepisy. – Firma meblowa VOX oraz odzieżowy Top Secret myślą o otwieraniu showroomów. Definicji tego pojęcia nie ma w polskim prawie. Można w showroomie sprzedawać, ale nie trzeba, może być to jedynie centrum wystawiennicze. A co jeśli w showroomie klient będzie chciał kupić towar poprzez aplikację mobliną? W takich przypadkach zajdzie zapewne potrzeba nowelizacji ustawy – dodaje Katarzyna Kaczmarczyk.

- Inne kraje „przerabiały” już taką ustawę, a przedsiębiorcy wykazywali się dużą kreatywnością. Czy tak będzie u nas? Pamiętamy casus „Pamiątek z Berlina”, gdzie jako pamiątki ometkowano cały asortyment. Niemiecki ustawodawca zakazał takich praktyk i nałożył karę finansową. Czy rozwiązaniem mogłyby być sklep bezobsługowe, takie Amazon Go? Może, ale ktoś musi w nich jednak wykładać towar na półki czy pilnować, aby nie dochodziło do kradzieży. Wskazanie nierzeczywistej działalności przeważającej w REGON także nie jest sposobem na handel w niedziele – wyjaśnia Jacek Pawłowski.

Według ekspertów jeszcze przed wejściem ustawy w życie najemcy sondowali, na ile możliwe jest negocjowanie stawek czynszu w galeriach. – Trudno powiedzieć, kiedy dojdzie do rzeczywistych negocjacji. Na pewno potrzebny jest czas, aby stwierdzić na ile wolne niedziele, o ile w ogóle, przyczynią się do spadku obrotu najemców. Handel może się przecież przenieść na inne dni tygodnia. Najwięcej na zakazie stracą galerie I i II generacji, skoncentrowane wokół hipermarketu jako głównego najemcy. Najnowocześniejsze centra handlowe, posiadające ofertę rozrywkową i restauracyjną, stracą najmniej. Szacujemy, że obroty galerii będą niższe o 4-8 proc. – wskazała dr Katarzyna Barańska, radca prawny, PwC Legal.

Jak ustawa wpłynie na sprzedaż na stacjach benzynowych, wyłączonych z zakazu? Tego na razie nie wiadomo. Eksperci zastanawiali się też, czy zakaz handlu wykreuje turystykę zakupową z … Polski do np. Czech. Być może zakaz handlu zmieni też nawyki zakupowe konsumentów, którzy, co jest ewenementem w Europie, lubią kupować często. Możliwe, że od marca będą robić większe zakupy np. raz w tygodniu. – Strategia sieci zawsze nakierowana jest na zysk. Detaliści już dostrzegli potencjał mniejszych formatów, z pewnością będą je rozwijać. Będziemy świadkami eksperymentu społecznego, zobaczymy jakie będą jego wyniki – podsumowała Katarzyna Barańska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum