Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PZPTS apeluje o odroczenie nowego projektu opłaty recyklingowej

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych w ramach konsultacji publicznych Ministerstwa Środowiska, dotyczących nowego projektu opłaty recyklingowej przekazał swoje stanowisko. Projekt rozporządzenia obejmuje opłatą recyklingową wszystkie torby z tworzywa sztucznego (oprócz cienkich zrywek) w terminie od 1 września bieżącego roku. Poniżej treść stanowiska. PZPTS wnioskuje o odłożenie w czasie do 1 stycznia 2021 wprowadzenia rozporządzenia i proponuje podjęcie analizy celowości wprowadzenia opłaty od wszystkich toreb, także wielorazowych, w odniesieniu do wpływu regulacji na środowisko i budżet.
Reklama

[...] Projekt rozporządzenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzający opłatę recyklingową w wysokości 0,20 zł na torby z tworzywa sztucznego ( z wyłączeniem bardzo lekkich torebek foliowych) w obecnej wersji obejmuje torby z tworzyw sztucznych o grubości powyżej 49 mikronów. W opinii naszej organizacji projekt ma negatywny wpływ zarówno na środowisko jak i na działalność przedsiębiorstw. W związku z tym Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych jest przeciwny wprowadzeniu opłaty recyklingowej od toreb powyżej 49 mikrometrów. Proponujemy odłożenie w czasie terminu wejścia w życie rozporządzenia do stycznia 2021 roku i poddanie analizie celowości rozporządzenia oraz jego wpływu na środowisko oraz budżet [...] - czytamy w stanowisku organizacji.

[...] Po wprowadzeniu opłaty w roku 2018 polskie firmy produkujące tego typu opakowania stanęły przed koniecznością modernizacji lub wymiany swojego parku maszynowego, aby dostosować się do nowych regulacji. Ministerstwo nie sygnalizowało wówczas, że planuje objąć opłatą również torby grubsze. Obecnie, po zaledwie 17 miesiącach obowiązywania nowych przepisów, Ministerstwo planuje rozszerzenie opłaty recyklingowej, (dodatkowo obciążając punkty sprzedaży detalicznej obowiązkową sprawozdawczością, która wyeliminuje całkowicie torby z tworzywa sztucznego z małych, lokalnych rodzinnych sklepów).
W wyniku projektowanych zmian przepisów polskie firmy znalazły się w sytuacji, w której po podpisaniu wieloletnich umów leasingu bądź kredytowych, tuż po zakupie nowych maszyn lub jeszcze w trakcie inwestycji, wprowadzana jest kolejna regulacja mająca krytyczny wpływ na ich działalność. Co ważne, poniesione wydatki nie wpłynęły na wzrost produkcji ani zysku, lecz były niezbędne do utrzymania miejsc pracy i kontynuowania działalności. Tymczasem ok. 70% toreb na rynku jest produkowanych przez polskie firmy. Według danych Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych produkcją toreb sklepowych zajmuje się ok. 120 polskich firm, a ok. 4.000 osób jest zatrudnionych bezpośrednio przy ich produkcji. Firmy z tej branży to polskie, głównie rodzinne firmy.
Rozszerzenie opłaty stanowi realne zagrożenie dla ich funkcjonowania [...] - argumentuje PZPTS.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum