Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ranking AdRetail Inspirio: Lidl, Intermarche, Carrefour i Żabka liderami gazetek handlowych

Według rankingu AdRetail Inspirio, najlepsze gazetki handlowe oferują: Lidl, Intermarche, Carrefour i Żabka. Przy wyborze pod uwagę brane były m.in. walory estetyczne, funkcjonalność i innowacyjność, a także całokształt kierowanego przekazu do konsumenta.
Reklama

W ciągu 6 miesięcy 11 ekspertów z drugiej już edycji programu AdRetail Inspirio przeanalizowało 5 tys. gazetek sieci handlowych o łącznej powierzchni ponad 35 mln cm kw. Tym samym zbadano aż 60 tys. stron. Szczegółowej ocenie został poddany materiał 4 dyskontów, 15 supermarketów, 7 hipermarketów i 10 sieci convenience. Były to publikacje z całego ubiegłego roku.

Po kilkumiesięcznej, wytężonej pracy, eksperci uznali, że w kategorii dyskonty zwyciężył Lidl. Yves Frerot, członek kapituły, wyjaśnia, że gazetki tej sieci są najbardziej estetyczne i przejrzyste w tym segmencie. To jest efekt małej ilości produktów na stronach i wysokiej jakości zdjęć. Opisy artykułów zawierają niezbędne dla konsumentów informacje. Ponadto asortyment jest wyraźnie oddzielony od tła. Na korzyść Lidla przemawiają też najlepiej wyeksponowane ceny.

Wśród supermarketów liderem okazał się Intermarche. Eksperci dostrzegają, że sieć bardzo dobrze gra tłem w gazetkach. Uatrakcyjnia w ten sposób zdjęcia i pomaga w łatwym identyfikowaniu poszczególnych kategorii produktów. Jak podkreśla Andrzej Wojciechowicz, członek kapituły, bogata oferta daje każdemu konsumentowi możliwość odnalezienia swoich ulubionych artkułów. Przy tym wyraźnie zaprezentowane upusty ułatwiają szybkie przeglądanie publikacji.

Tym razem zwycięskim hipermarketem okazał się Carrefour, który pokonał lidera poprzedniej edycji – sieć Kaufland. Według Sebastiana Starzyńskiego, eksperta programu AdRetail Inspirio, tegoroczny laureat wyróżnia się m.in. tym, że prezentuje etykiety cenowe i nagłówki w jednakowym stylu. Nie zlewają się one z artykułami i tłem, co ma duże znaczenie dla odbiorców. Całość wygląda dość przejrzyście i atrakcyjnie. Z kolei dr Maria Andrzej Faliński, inny członek kapituły, zwraca uwagę na to, że publikacje odwzorowują nową strukturę dużych sklepów Carrefoura. To sprytny zabieg, budujący zaciekawienie i zaufanie konsumenta. Ponadto zainteresowanie czytelnika wzbudza zmienna kolorystyka cenówek, która komunikuje nowe promocje.

W segmencie convenience największe uznanie zdobyły gazetki Żabki. W ocenie ekspertów, tradycyjnie i czytelnie przedstawione strony nie wprowadzają żadnych zakłóceń w odbiorze. Nie ma też prób prezentowania artykułów w rozbudowany sposób. To jest bardzo przejrzysta i przyjazna konsumentowi forma. Waldemar Nowakowski, członek kapituły, zaznacza, że publikacja jest również bardzo estetyczna graficznie.

Jak podsumowuje Norbert Kowalski, przewodniczący kapituły, wszyscy laureaci, pomimo różnych kategorii, tworzą unikalne gazetki. Łączy ich również to, że właściwie dobierają produkty, a także dbają o odpowiednią kolorystykę i układ stron. Dzięki temu powstają przejrzyste i warte uwagi publikacje. Są funkcjonalne, czyli najbardziej użyteczne dla szerokiego grona konsumentów. Starannie przygotowany materiał wyraża troskę o potrzeby i odczucia klientów.

Wśród członków kapituły znaleźli się m.in. Norbert Kowalski, Dyrektor Zarządzający Grupą AdRetail i przewodniczący całego przedsięwzięcia, Maciej Tygielski, Szef Sprzedaży w Grupie AdRetail, zastępca przewodniczącego, Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu, dr Maria Andrzej Faliński, były Dyrektor POHiD-u, obecnie Prezes Stowarzyszenia „Forum dialogu gospodarczego”, Andrzej Wojciechowicz, ekspert rynku FMCG i Komisji Europejskiej w obszarze gospodarki innowacyjnej, Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA, Yves Frerot, Prezes Hiper-com Poland, Katarzyna Czuchaj-Łagód, Dyrektor Zarządzająca firmą badawczą Mobile Institute, a także Arkadiusz Cybulski, Managing Director platformy TakeTask.

Organizatorem programu jest Grupa AdRetail. Partnerzy medialni to Radio RMF FM, portal Interia.pl oraz serwis agencyjny MondayNews.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum