Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Raport Cwanego Mikołaja 2022. Ile zapłacimy za prezenty od rządu?

Warsaw Enterprise Institute od 2020 r. prezentuje rokrocznie wyliczenie, które ma odpowiedzieć na pytanie: "Ile nowych prezentów od rządu pod choinką wyborcy znajdują oraz ile zapłacą za tę hojność w podatkach?". W 2022 r. rządowy worek z prezentami zawierał 10 niespodzianek, których szacunkowy koszt na pracującego podatnika to 3434 zł. "To mniej niż w dwóch ostatnich latach. Ale rząd już dzisiaj zapowiada, co szykuje nam na 2023 r.” – podaje Warsaw Enterprise Institute.
Reklama
 • Warsaw Enterprise Institute (WEI) od 2020 r. monitoruje, jakie nowe prezenty otrzymują podatnicy od rządowego Cwanego Mikołaja w danym roku - informuje WEI. 
 • "Rząd rozdał Polakom w 2022 r. 10 nowych podarunków, za które zapłacą ok. 3434 zł" - wylicza Warsaw Enterprise Institute. 
 • Warsaw Enterprise Institute zidentyfikował "10 różnych działań państwa, za które płacą podatnicy".

Koszt prezentów, które dostaliśmy od państwa w 2022 r.

„Polski rząd wykazuje stałą skłonność do robienia nam prezentów, które koniec końców i tak my sami finansujemy w podatkach. Warsaw Enterprise Institute (WEI) od 2020 r. monitoruje, jakie to nowe prezenty otrzymują podatnicy od rządowego Cwanego Mikołaja w danym roku” – informuje w raporcie WEI.

Jak wylicza, w 2022 r. rząd rozdał Polakom 10 nowych podarunków, za które zapłacą ok. 3434 zł.

„Niektóre wybory Cwanego Mikołaja mają charakter przede wszystkim polityczny i służą cementowaniu poparcia. Czasami pomysły Cwanego Mikołaja wynikają nie tyle z politycznej kalkulacji, co z braku wizji i finezji w reagowaniu na nagłe sytuacje takie, jak chociażby wojna i kryzys uchodźczy. Choć w 2022 r. powoli wygasały programy pomocowe związane z pandemią, to pojawił się kolejny pretekst do rozdawnictwa: wysoka inflacja. Porównując prezenty z ostatnich trzech lat, wydaje się, że spada zarówno ich koszt, jak i liczba. To jednak mylne wrażenie” – czytamy w raporcie.

Według danych WEI, obserwujemy rosnące co roku dochody i wydatki rządu.

Wzrost dochodów i wydatków budżetowych na przestrzeni lat (Źródło: Warsaw Enterprise Institute)
Wzrost dochodów i wydatków budżetowych na przestrzeni lat (Źródło: Warsaw Enterprise Institute)

„O ile dług publiczny Polski wydaje się obecnie pod kontrolą, o tyle w długim okresie przy okazji potencjalnej recesji sytuacja może ulec diametralnej zmianie: podarunki Cwanego Mikołaja, do których przyzwyczają się wyborcy będą w praktyce wydatkami sztywnymi, co utrudni bilansowanie budżetu uszczuplonego kryzysowym spadkiem dochodów podatkowych. Ponadto rosnąca rola państwa osłabia wzrost gospodarczy. Warto zauważyć, że państwo rekwiruje coraz więcej naszego dochodu w proporcji do PKB, czyli przesuwa kapitał z sektora produktywnego do nieproduktywnego” – komentuje WEI.

Udział dochodów budżetowych w PKB (Źródło: Warsaw Enterprise Institute)
Udział dochodów budżetowych w PKB (Źródło: Warsaw Enterprise Institute)

Warsaw Enterprise Institute wylicza „koszt prezentów, które dostaliśmy od państwa w 2022 r. przypadający na jednego pracującego podatnika. To 3434 zł.

„Niestety, polski rząd nie prowadzi zestawienia wszystkich wprowadzanych świadczeń i programów socjalnych, subsydiów i dotacji. Udało nam się jednak zidentyfikować 10 różnych działań państwa, za które płacą podatnicy” – zaznacza WEI. 

10 różnych działań państwa, za które płacą podatnicy

 • 13 i 14 emerytura - 21,7 mld zł. Oprócz 265 mld zł z tytułu emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do emerytów i rencistów trafiło w 2022 roku 12,7 mld zł z tytułu trzynastej emerytury, ponad 9 mld zł w ramach czternastki.
 • Wsparcie dla samorządów - 13,7 mld zł. "Samorządy otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe od rządu. Prawie 13,7 mld zł zostanie przeznaczonych m.in. na poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców. Środki umożliwią także realizacje nowych inwestycji. Samorządy mogą liczyć na wsparcie w wysokości co najmniej: 2,9 mln zł dla jednej gminy; 6,1 mln zł dla jednego powiatu; 32,7 mln zł dla jednego województwa. Dodatkowe środki trafią do samorządów już w 2022 r."
 • Pomoc dla przedsiębiorców - 5 mld zł. W dniu 13 października 2022 roku weszła w życie Ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, tj. Dziennik Ustaw poz. 2088 (dalej jako „Ustawa”). Ustawa wprowadza możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych, mających na celu udzielenie wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, wynikający ze wzrostu w porównaniu do poprzedniego roku cen surowców energetycznych, a co za tym idzie cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.
 • Antyinflacyjny dodatek osłonowy - 4,7 mld zł. Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.  Wypłacany jest przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.
 • Pomoc uchodźcom z Ukrainy - 4,1 mld zł. Z funduszu pomocy specjalnie utworzonego na pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym w Polsce resort wydał już 4,1 mld zł. To wyłącznie koszt zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia, transportu oraz wypłaty świadczeń 40 zł na osobę za dzień za Ukraińca w prywatnych lokalach (dane za okres do października 2022 r.).
 • 12 tys. Na drugie i kolejne dziecko - 3,14 mld zł. Świadczenie przysługuje na każde 2.i kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy w wysokości 12 tys. zł, świadczenie będzie wypłacane od 2022 r., w przypadku dzieci urodzonych w 2019 i 2020 r. całkowita wysokość świadczenia będzie przysługiwała w wysokości proporcjonalnej do liczby miesięcy do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca życia.
 • Podwyżka płacy minimalnej - 2,76 mld zł. W porównaniu z 2021 r. pensja minimalna wzrosła w 2022 r. o 210 zł i wyniosła 3010 zł brutto. Pensja minimalna oznacza dodatkowe wpływy podatkowe dla budżetu państwa, które uznajemy za koszt tej regulacji. Oszacowano je w sumie na ok. 2,9 mld zł.
 • Wsparcie kredytobiorców - 1,4 mld zł. Przyjęta ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Zgodnie z nią budżet funduszu już w 2022 r. zwiększy się o 1,4 mld zł i wyniesie w sumie 2 mld zł. Dzięki temu będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Dodatkowo złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online. Z dopłat z FWK mogą już dziś korzystać zarówno kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w walucie polskiej jak i obcej.
 • Laptopy dla dzieci z PGR-ów - 586 222 805 zł. Poszczególne gminy popegeerowskie otrzymają do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w ramach „Grantu – PPGR”. Wysokość środków przeznaczonych na ten projekt to 586 222 805 zł. Dofinansowanie będzie przyznawane na podstawie liczby dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w gminie do maksymalnej stawki za komputer w kwocie 2 500 zł i za tablet do 1 000 zł.
 • Dopłata żłobkowa - 520 mln zł. Dofinansowanie do pobytu dziecka w instytucji opieki dla dzieci do lat 3 – żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna – wprowadza ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum