Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Raport DM Millennium: Alma - lepsza koniunktura pomaga delikatesom

W 2013 r. Alma zdecydowanie przyspieszyła tempo rozwoju, koncentrując się na najbardziej rentownych lokalizacjach. Pozytywne efekty tej ekspansji powinny być widoczne już w IV kwartale 2013 r., a w pełni w całym 2014 r. Rynek delikates‚ów powinien też skorzystać na spodziewanym ożywieniu gospodarczym - podają analitycy DM Millennium.
Reklama

Sieć delikates‚ów Almy jest stosunkowo niewielka, a kilka sklep‚ów w mniejszych miastach jest wciąż nierentownych i dlatego tegoroczne otwarcia w Warszawie mogą mieć wyraźny wpływ na wyniki spó‚łki. W 2013 r.  roku w aglomeracji warszawskiej Alma uruchomiła łącznie 4 obiekty, z czego 2 to lokalizacje dotychczas zajmowane przez Bomi (Klif, Europlex). Pozostałe otwarcia to lokalizacje w Olsztynie, 2 w Gdyni (w tym jedna po Bomi). Oznacza to, że po trzech kwartałach sieć delikatesó‚w zwiększyła się o 7 lokalizacji (+19%), z kt‚órych większość powinna zaliczać się do najbardziej rentownych w całej sieci, co dotyczy zwłaszcza obiekt‚ów warszawskich. Mogą mieć one dodatni wpływ na wyniki grupy już w pierwszym roku działalności. W 2014 r. tempo ekspansji powinno być wolniejsze, możliwe jest 3-5 otwarć, z czego większość znó‚w ma przypadać na Warszawę.

Jak podają analitycy DM Millennium, ze względu na dużą liczbę podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej, jednostkowe wyniki Almy najlepiej odzwierciedlają rezultaty samych delikates‚ów. Od czterech kwartał‚ów jednostkowy EBIT poprawia się w ujęciu r/r, a w kluczowym IV kwartale r‚ównież spodziewamy się znacznej poprawy rezultat‚ów. W kolejnych latach udział delikatesó‚w w wynikach Almy powinien być coraz większy zwłaszcza, że gł‚ówny akcjonariusz w wielu wypowiedziach informował o możliwości sprzedaży wszystkich akcji zależnej Krakchemii (teraz 4.6 mln akcji, czyli 51.5% og‚lnej liczby). W celu poprawy marży brutto delikates‚ów zarząd od 2012 r. intensywnie rozwija markę własną Food & Joy. Pod koniec 2012 r. jej udział w przychodach wynosił 2% przy 150 produktach, natomiast docelowym poziomem jest 5% i 300 kategorii wyrob‚ów. Sukces Krakowskiego Kredensu sprawił, że spó‚łka rozważa utworzenie nowej sieci sklepó‚w convenience w oparciu o markę Food & Joy, od roku trwają testy jednego takiego sklepu w Warszawie. W przypadku podjęcia decyzji o rozwoju nowej sieci, za kilka lat mogłaby ona osiągnąć skalę Krakowskiego Kredensu (w 2012 r. jej przychody przekroczyły 70 mln zł). 

- Naszym zdaniem Alma jest jedną ze spó‚łek, kt‚óre z uwagi na swó‚j profil działalności mogą najbardziej skorzystać na spodziewanym ożywieniu gospodarczym. Poprawa koniunktury może ró‚wnież pom‚óc zależnej Krakchemii. Z wymienionych powod‚ów utrzymujemy dla akcji spó‚łki rekomendację akumuluj z ceną docelową 39.8 zł na akcję (wycena 1 akcji metodą DCF wynosi 35.3 zł, a metodą por‚ównawczą 44.4 zł)- piszą analitycy. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum