Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rok 2017 w Tesco: Zmiany kadrowe, zamknięcie 11 sklepów, zwolnienia grupowe

Mijający rok był trudny dla Tesco. Opierając się na przesłankach ekonomicznych, sieć podjęła decyzję o zamknięciu nierentownych sklepów, co pociągnęło za sobą konieczność zwolnień grupowych i zaogniło relacje ze związkami zawodowymi. Duże zmiany zaszły także w kadrze zarządzającej. Sieć zapowiada, że polski rynek jest dla niej ważny. Czy w przyszłym roku Tesco będzie gotowe na nowe otwarcie?
Reklama

Tesco zmniejsza powierzchnię handlową

Sieć przeprowadziła reorganizację, w wyniku której doszło do zwolnień grupowych (w sklepach oraz biurze głównym). Zmianie uległa struktura w obszarze personalnym (operacje oraz system zarządzania procesami w sklepach). Jednocześnie firma zdecydowała się na likwidację działów sprzedaży internetowej w hipermarketach: Częstochowa ul. Drogowców 43, Kielce, ul. Świętokrzyska 20, Łódź Widzew ul. Widzewska 22, Opole ul. Ozimska 72, Rybnik ul. Żorska 2, Zielona Góra ul. Energetyków 2A w związku z przyczynami ekonomicznymi. W Łodzi klientów serwisu Ezakupy obsługiwać będzie jeden hipermarket Tesco, nie dwa, jak dotychczas (sieć zrezygnowała z dostaw z ze sklepu przy ul. Widzewskiej, cały czas bez zmian funkcjonuje serwis Ezakupy realizowany z hipermarketu przy ul. Pojezierskiej).
Tesco zamknęło też nierentowne sklepy: w Olecku, Piotrkowie Trybunalskim, Białymstoku, Głogowie, Koninie, Łodzi, Opolu, Oświęcimiu, Wałbrzychu, Ścinawie i Żywcu. Bilans zamknięć w roku bieżącym i ubiegłym wyniósł po 11 placówek.

Na koniec lutego 2018 Tesco będzie miało w Polsce o 33 tys. mkw. powierzchni handlowej mniej - wynika z raportu rocznego Tesco. Na koniec lutego 2017 sieć miała w Polsce 429 sklepów. Na koniec lutego 2018 roku będzie ich 420 lub mniej. Tesco poinformowało już, że na przełomie stycznia i lutego 2018 roku zamknie 3 supermarkety: w Konstantynowie Łódzkim, Tuchowie i w Łodzi przy ul. Elsnera.

To nie koniec zmian organizacyjnych w sieci, która zdecydowała się także na likwidację zmiany nocnej w pięciu sklepach sieci. Decyzja dotyczy placówek Tesco w Łodzi (Widzew), Jeleniej Górze, Rybniku, Opolu (Ozimska) oraz Wałbrzychu. Ponadto, w oparciu o opinie i analizy została podjęta decyzja, aby wprowadzić taką samą strukturę kierowniczą w działach Zmiana Nocna, Bistro oraz Grocery we wszystkich krajach Europy Centralnej. W wybranych sklepach ulegnie przeorganizowanie pracy osób zarządzających na stoiskach sucha żywność, zmianie nocnej i Bistro.

Jednym z działań mających poprawić wyniki sieci jest ograniczanie powierzchni hipermarketów, w niektórych przypadkach sieć zmniejsza powierzchnię sprzedaży aż dwukrotnie, tak jak w Krakowie, gdzie zredukowano ją z 12 tys. do 6,9 tys. mkw. Sieć rezygnuje z powierzchni zajmowanej dotychczas przez asortyment AGD/RTV i podnajmuje tę powierzchnię innym detalistom. Firma widzi też przyszłość w rozwoju punktów click and collect do odbioru zakupów internetowych oraz rozwoju placówek convenience. Póki co, chce się jednak skupić na obronie udziałów rynkowych w segmencie hipermarketów, a także planuje rozwinąć nowy format supermarketu w naszym kraju, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Projekt zakłada cztery do sześciu placówek w największych miastach każdego z tych krajów. Nowy koncept nie posiada jeszcze nazwy. Wiadomo, że będzie rozwijany w nowych lokalizacjach, choć brana jest pod uwagę także modernizacja już istniejących placówek. Nowy format sklepu będzie skupiał się przede wszystkim na świeżej żywności oraz produktach „food to go”. Asortyment ma być nieco okrojony.

Zmiany kadrowe zwiastują nowy początek?

Rok 2017 stał pod znakiem dużych zmian kadrowych w Tesco. Już w styczniu dowiedzieliśmy się, że sieć opuści Adam Manikowski. Manikowski pracował w Tesco przez 4 lata, do lutego 2017, przez ostatnie dwa lata jako członek zarządu i dyrektor zarządzający Tesco Polska. 1 marca na tym stanowisku zastąpił go Martin Beháň. Beháň pracuje w Tesco od 2002 roku. Ostatnio pełnił podwójną rolę, jako dyrektor operacyjny formatu supermarketów na Europę Środkową oraz dyrektor zarządzający w Czechach. Z firmy odszedł także Piotr Korek, dyrektor nieruchomości i rozwoju Tesco na Europę Centralną, który przez ostatnie 5 lat zarządzał procesami inwestycyjnymi, nieruchomościami i rozwojem sieci w krajach Europy Środkowej. 

Do zarządu Tesco Polska dołączyła natomiast Lucie Kovacova, która od marca 2017 roku była członkiem rady nadzorczej firmy. Kovacova od  stycznia 2017 r. była dyrektorem ds. prawnych Tesco na Europę Centralną. Z kolei Marek Wądołowski awansował w strukturach grupy i obecnie jest dyrektorem departamentu innowacji i marki własnej. Wcześniej zajmował się m.in. zarządzaniem zapasami i poprawą łańcucha dostaw.

Tesco Polska zmieniło też prezesa zarządu. Williama Patricka O'Neill'a zastąpił Matthew Simister. Dyrektorem zarządzającym Tesco Polska pozostaje Martin Behan.
W marcu 2017 Matt Simister został mianowany CEO Tesco na Europę Środkową. Simister dołączył do Tesco w 1996 roku jako specjalista od marketingu. Pracował też na stanowisku dyrektora handlowego w Czechach i na Słowacji. Później powrócił do Wielkiej Brytanii gdzie m.in. zarządzał świeżymi produktami i zajmował się zakupami i dostawami do Wielkiej Brytanii, ROI, Europy Środkowej i Azji.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum