Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kto się wycofał z Rosji, kto dalej robi tam biznes?

Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad 1000 firm ogłosiło publicznie, że dobrowolnie ograniczają działalność w Rosji, ale niektóre nadal tam działają.Eksperci z Yale School of Management niemalże od początku wybuchu wojny śledzą zachowania biznesu. Kto wciąż znajduje się na „liście wstydu”?
Reklama

Badanie z początku tego roku przeprowadzone przez szwajcarski Uniwersytet w St. Gallen i amerykański Yale ujawnia, że firmy z G7 i UE, które wciąż mają filie w Rosji w 19,5 proc. pochodzą z Niemiec, a w 12,4 proc. z USA. 7 proc. stanowią japońskie koncerny z kapitałem międzynarodowym.

Obecnie „lista wstydu” jest podzielona według pięciostopniowej skali, która ocenia zaangażowanie firm w Rosji. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w połowie lutego br.

Firmy, które nie wycofują się z Rosji

210 firm wciąż funkcjonuje. Sieci handlowe, które nadal prowadzą działalność w Rosji to m.in:. Auchan, Babolat (francuski producent odzieży i sprzętu do tenisa), Benetton, Boggi (włoska sieć odzieżowa), Calzedonia, Cofix Coffee, Etam, Haier, Hard Rock Cafe, Lacoste, Quicksilver, Tom Ford. Na rynku działają także Alibaba, JD.com, Tencent.

Firmy, które wstrzymują nowe inwestycje w Rosji

To 164 firmy, które wstrzymują nowe inwestycje, zawieszają rozwój i działania marketingowe przy jednoczesnym istnieniu na rynku. Na taki ruch zdecydowały się m.in.: Bolt, Carlsberg, Domino's Pizza, Ecco, Geox, Giorgio Armani, Metro AG, Nestle, Philips, Subway, Tom Tailor, Unilever, Yves Rocher.

Firmy, które ograniczyły działalność i inwestycje w Rosji

To obecnie 149 firm, które ograniczają niektóre znaczące operacje biznesowe, ale kontynuują inne. W tej grupie znalazły się m.in.: Adeo (Leroy Merlin), Black Red White (pozbywając się rosyjskiej spółki zależnej, nadal ma znaczący udział w spółce działającej na Białorusi, która również wstrzymała rosyjski eksport), Cersanit (rosyjski biznes wystawiony na sprzedaż), Coca-Cola, Ingka, Lotos, Oriflame, PepsiCo, PKN Orlen (wstrzymał dostawy ropy drogą morską, dywersyfikując dostawy), Sketchers, Valentino.

Firmy, które zawiesiły biznes w Rosji

497 firm zdecydowało się zawiesić operacje w Rosji, zachowując jednocześnie otwartą opcję powrotu w przyszłości. Na taki ruch zdecydowały się m.in. Amazon, Amica, Apple, Asos, Crocs, Decathlon, DHL, eBay, Estee Lauder,Gap, Haribo, Hugo Boss, L'Oreal, Lego, Levi Strauss, Lush, Mango, Marks&Spencer, New Balance,Papa Johns, Prada, Puma, Ralph Lauren,Schwarz Group, Swarovski, Swatch, Tous, Triumph, Under Armour, Uniqlo/Fast Retailing, Victoria’s Secret, Wrangler.
Schwarz Group czy Żabka zostały zakwalifikowane jako firmy "wstrzymujące zamówienia z Rosji i sprzedaż rosyjskich produktów".

Firmy, które wycofały się z Rosji

Według listy 515 firm całkowicie wstrzymało rosyjskie zamówienia lub całkowicie wycofało się z Rosji. To m.in. Adidas, Aldi, Allegro, AmRest, Asda, CCC, Chanel, Coty, Deichmann, Dino Polska (usunięcie rosyjskich produktów), Dr. Oetker, Edeka, Etsy, H&M, Heineken, Henkel, IKEA, InPost, JYSK, L'Occitane, LPP, Maxima, McDonald's, Nike, OBI, Shell, Starbucks, Uber.

Pełna lista: https://som.yale.edu/story/2022/over-1000-companies-have-curtailed-operations-russia-some-remain

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum