Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rośliny wodne, małże i glony hot trendem 2022?

„Healthy indulgence”, mycie bezwodne czy niebieskie jedzenie to najciekawsze trendy konsumenckie, które zdominują w 2022 r. branżę FMCG.
Reklama

Konsument po 2021 r. ma przede wszystkim dosyć izolacji, chce skupić się na zdrowiu psychicznym i – poza kolejną falą COVID-19 – najbardziej martwi go los planety.  W 2022 r. wzrośnie więc znaczenie certyfikatów poświadczających transparentność firm i ich realne działania w kierunku realizacji zrównoważonych celów rozwoju.

– Według tegorocznego badania FairTrade, nawet mimo pandemii COVID-19, konsumenci w Polsce coraz częściej sięgają po droższe, ale oznaczone certyfikatem ekologicznym produkty. Wzrasta też znajomość znaków certyfikatu i zaufanie do tego, co sobą reprezentują. Można zaobserwować też rosnącą świadomość i przekonanie, że zakupowe decyzje o wyborze etycznych i ekologicznych produktów mają wpływ na kształtowanie rynku – tłumaczy Paweł Niziński, prezes firmy Better i oficjalny przedstawiciel ruchu B Corp w Polsce.

WGSN prognozuje, że waterless cleaning, czyli mycie bez wody, zdobędzie szturmem półki z kosmetykami i chemią gospodarczą. Wynika to z troski konsumentów o niknące zasoby wody pitnej na świecie, a także chęci zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia wody. Tendencja taka przełoży się na zmianę w dynamice konsumpcji żywności, zwłaszcza mięsa, którego produkcja generuje znaczny water footprint. Według danych z Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż roślinnych zamienników mięsa wzrosła niemal pięciokrotnie, a w 2021, sprzedaż surowego mięsa spadła o 7,5 punktów procentowych. Jak zauważają naukowcy z Wageningen University & Research, przed spowodowanym przeludnieniem i zmianami klimatycznymi kryzysem żywnościowym, może nas uchronić tylko porzucenie tradycyjnego rolnictwa i zwrot w stronę mórz i oceanów. Holenderscy badacze prognozują w 2022 roku boom na "niebieskie pokarmy" – ryby, rośliny wodne, małże i glony.

Przoduje trend na healthy indulgence – konsumenci chcą żyć zdrowo nie rezygnując z przyjemności. Ponadto, więcej niż połowa badanych konsumentów, dostrzega związek między własnym dobrostanem, czyli samopoczuciem psychicznym i zdrowiem fizycznym, a życiem zgodnym z naturą („Global Consumer Insights Pulse Survey”, PwC 2021). 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum