Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rosnące ceny żywności i energii najbardziej uderzą w gospodarki na dorobku

Globalne perspektywy gospodarcze na lata 2022-2023 pogorszyły się. Realny wzrost PKB spadnie do 1,7-3,7 proc. w 2022 i 1,8-4,0 proc. w 2023. W rezultacie inflacja w gospodarkach rozwiniętych osiąga poziomy nienotowane od lat 80. XX wieku. To z kolei skutkuje m.in. mniejszymi wydatkami gospodarstw domowych i zacieśnianiem przez banki dostępu do finansowania. Trwająca wojna na Ukrainie i sankcje gospodarcze na Rosję powodują utrzymująca się niepewność na rynkach żywności i energii.
Reklama

Analitycy Euromonitora przewidują, że globalna inflacja osiągnie 7,2-9,4% w 2022 r. oraz 4,0-6,5% w 2023 r. Presja inflacyjna po stronie popytowej skłoniła banki centralne do ograniczania jej skutków poprzez politykę monetarną, jednak to oznacza, że ​​globalne spowolnienie gospodarcze nasila się. Rosnące stopy procentowe oznaczają mniejszy popyt zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. 

Ceny żywności i energii uderzą w gospodarki rozwijające się

Rosnące ceny energii i żywności zaszkodzą szczególnie rynkom o niskiej sile nabywczej, które są zależne od importu i mogą wywołać niepokoje społeczne i napięcia w krajach rozwijających się. Na większości rynków rosnące ceny osłabiają wzrost realnych dochodów. Rosnące koszty utrzymania mogą być kolejnym źródłem niepokojów społecznych. 

Ponadto problemy z łańcuchem dostaw spowodowane wojną na Ukrainie i polityką zero-COVID w Chinach prawdopodobnie utrzymają się do końca tego roku, a ich skutki będziemy odczuwać także w pierwszej połowie 2023 r.

Ponure wydarzenia z początku 2022 r. nadal wprowadzają światową gospodarkę na kurs wolniejszego wzrostu i wyższej inflacji. Przewiduje się, że globalny realny wzrost PKB spadnie do 3,0% w 2022 r. i 2,9% w 2023 r., po mocnych 6,2% odnotowanych w 2021 r.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum