Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rosnące rachunki wywołały we Włoszech debatę o tym, jak gotować makaron

Żeby zużyć mniej energii podczas gotowania makaronu, wystarczy najpierw wlać do garnka odpowiednią ilość wody, podczas gotowania przykryć go pokrywką, a kluski odcedzić we właściwym momencie. Eksperci przekonują, że oszczędności mogą być ogromne.
Reklama

Debata o stale rosnących cenach prądu i gazu trwa we Włoszech od dłuższego czasu. Ostatnio jednak pojawił się w niej nowy wątek: makaron a oszczędzanie energii. Przyczyniła się do tego Włoska Unia Żywności, organizacja skupiająca producentów produktów spożywczych. Przedstawiła ona bowiem zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych w związku z przypadającym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska.

Specjaliści podczas badań przeanalizowali wpływ gotowania włoskiej pasty na środowisko pod kątem zużycia energii oraz wody i emisji CO2. I wyliczyli, że gdyby wszyscy Włosi podczas gotowania wody na makaron zawsze kładli na garnku pokrywkę, rocznie udałoby się zaoszczędzić 350 milionów kilowatogodzin. Taka ilość energii wystarczy na oświetlenie wielu stadionów piłkarskich.

Praktyczne rady, wynikające z ustaleń ekspertów, są banalnie proste: przede wszystkim zawsze trzeba pamiętać o pokrywce w oczekiwaniu na zagotowanie wody. To pozwoli na oszczędzenie energii potrzebnej do tego, by dwa lub nawet trzy naładować telefon komórkowy. Jeśli użyłoby się odpowiedniej ilości wody, a więc nie za dużo, komórkę uożna by naładować nawet pięć razy.

Kolejny zalecany krok to wyłączenie gazu lub kuchni indukcyjnej jeszcze zanim nadejdzie pora odcedzenia makaronu, by dogotował się jeszcze przez chwilę. To, wyjaśniono, "bierne gotowanie", już bez użycia energii.

"Od gotowania makaronu w domu zależy 38 procent śladu węglowego, wynikającego z tego procesu"- wyjaśnił Riccardo Felicetti, prezes stowarzyszenia producentów makaronu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP Life)

sw/ gra/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum