Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rośnie eksport olejku różanego z Bułgarii, jednego z najdroższych olejów zapachowych

W ostatnich latach w Bułgarii wyprodukowano od 10 do 15 tys. ton kwiatów róży i od 2,5 do 4,5 tony olejku różanego. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w 2020 roku kraj ten wyeksportował prawie półtorej tony olejku różanego, powiedział w wywiadzie dla BTA Władimir Stojanow, prezes Bułgarskiego Stowarzyszenia Doliny Róż.
Reklama

Olejek różany to jeden z najdroższych i najcenniejszych olejów zapachowych na świecie. Pochodzący z płatków róży damasceńskiej, obecnie znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Największymi producentami olejku różanego na świecie są Bułgaria, Turcja i Maroko, a ponadto Francja i Egipt. Głównymi kierunkami eksportu bułgarskiego olejku różanego poza Unię Europejską są USA, Japonia, Korea Południowa.

Po poważnym kryzysie w 2021 roku, kiedy cena kwiatów róż spadła poniżej kosztów ich produkcji, a wiele osób porzuciło biznes, rok 2022 przynosi nową nadzieję. Wskaźnik kwiatów róży na kilogram prawie się podwoił w porównaniu z 2021 r., a ludzie powrócili do jej uprawiania.

Niestety, wieloletnie zaniedbywanie sektora przez państwo, brak ukierunkowanej polityki ochrony bułgarskich producentów i przetwórców doprowadziły do szeregu problemów, powiedział w wywiadzie dla BTA Władimir Stojanow, prezes Bułgarskiego Stowarzyszenia Doliny Róż.

Aby znaleźć rozwiązanie, wiodące organizacje branżowe w sektorze "Produkcja róży i uprawy olejków eterycznych" w tym kraju zjednoczyły się wokół wspólnego celu - stworzenia, przyjęcia i wdrożenia strategii rozwoju bułgarskiej produkcji róż i przetwórstwa róż. W ubiegłym tygodniu propozycja została przedstawiona Ministerstwu Rolnictwa. Ministerstwo zobowiązało się do zainicjowania zmian w ustawie o różach olejkowych, które włączyłyby tę strategię i uczyniły ją obowiązkową.

Do najważniejszych elementów strategii zaproponowanej przez przedstawicieli branży należą: wprowadzenie warunkowego finansowania rolników, w tym objęcie sektora specjalistycznymi programami zatrudniania siły roboczej; łączenie zachęt i regulacji rządowych z badaniami naukowymi w celu zachowania jakości kwiatów róży i olejku różanego oraz stymulowania innowacji; odbudowanie i rozszerzenie pozycji Bułgarii na zagranicznych rynkach olejonośnych produktów różanych; ustanowienie róży jako symbolu Bułgarii i wzmocnienie relacji z turystyką. (PAP)

wr/ tebe/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum