Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rośnie produkcja mięsa kaczego w Polsce

Rośnie produkcja kaczek w Polsce, w pierwszej połowie tego roku wyprodukowano ponad 36 tys. ton mięsa kaczego, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Polska pod tym względem wyprzedziła Węgry zajmując drugą pozycję za Francją.
Reklama

Jak poinformowała PAP dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska, wbrew tendencjom europejskim, gdzie produkcja mięsa kaczego spadała, w naszym kraju w pierwszym półroczu 2020 r. zanotowaliśmy istotne wzrosty, które doprowadziły, że Polska stała się jednym z największych hodowców kaczek w Unii Europejskiej.

W Polsce produkcja kaczek rosła, mimo epidemii koronawirusa. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku do analogicznego okresu roku ubiegłego produkcja zwiększyła się o 5 proc. wobec 2018 r. - o prawie 19 procent, a w stosunku do 2018 r. aż o 85 procent - podkreśliła Gawrońska. Dyrektor przewiduje, że w najbliższych tygodniach chów kaczek nadal będzie wzrastał, co sugerują dane o wylęgach piskląt, które są wyższe o 27 proc.

"Rynek kaczek w Polsce musi się jednak mierzyć z pogarszającą kondycją finansową. Poważne wyzwanie dla uczestników rynku stanowią negatywne skutki gospodarcze pandemii, które gwałtownie utrudniły sprzedaż mięsa kaczego na rynku krajowym i w eksporcie, głównie w kanale HoReCa. Zjawisko to niebezpiecznie oddziałuje na zawężanie marż i w efekcie ceny uzyskiwane za produkowany żywiec" - zaznaczyła Gawrońska.

Informacje rynkowe zbierane przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wskazują, że hossa na kaczym rynku opiera się przede wszystkim na dwóch wielkich zakładach drobiarskich stymulujących zachowania hodowców. Jedno z tych przedsiębiorstw produkuje mięso z kaczek od bardzo wielu lat stopniowo zwiększając swoją produkcję, a dla drugiego mięso kacze jest dywersyfikacją portfela produktowego.

"Sytuacja w kaczym biznesie jest o tyle interesująca, że wzrosty w Polsce silnie kontrastują ze spadkami u innych producentów, które - jak na przykład - we Francji i Niemczech sięgają odpowiednio 32 oraz 25 procent. Świadczy to albo o niezwykłej skuteczności sprzedażowej naszych firm, albo o magazynowaniu mięsa kaczego z myślą o lepszych czasach" - tłumaczy Gawrońska.

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie. Do tej pory było to zasługą przede wszystkim hodowców kurcząt rzeźnych, teraz dołączają do nich producenci kaczek.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum