Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rośnie zysk Carrefoura, w Polsce sprzedaż spada

Grupa Carrefour podała pełne wyniki za 2013 rok. W tym czasie sprzedaż firmy wyniosła 74,9 mld euro (z wyłączeniem VAT), co oznacza wzrost o 2 proc. przy stałym kursie wymiany. EBITDA to 3,6 mld euro (wzrost o 4,3 proc. przy stałym kursie). Zysk netto wyniósł 1,26 mld euro (1,25 mld euro w 2012 r.). W Polsce sprzedaż netto wyniosła 1,67 mld euro wobec 1,8 mld euro w 2012 roku (mniej o 130 mln euro).
Reklama

Sprzedaż z wyłączeniem VAT we Francji wyniosła 35,4 mld euro, co oznacza wzrost o 0,3 proc. Inne europejskie kraje (Hiszpania, Włochy, Belgia, Polska i Rumunia) zanotowały sprzedaż na poziomie 19,2 mld euro (spadek o 2,9 proc.). Łączna sprzedaż w całej Europie to 54,6 mld euro, co oznacza spadek o 0,8 proc.

We Francji Carrefour poprawił sprzedaż we wszystkich formatach sklepów (0,7 proc. w hipermarketach; 0,6 proc. w supermarketach oraz o 4 proc. w iinnych formatach, włączając w to sklepy convenience). W każdym z nich sprzdaż wzrosła również w ujęciu LfL.
Poprawa sprzedaży to efekt m.in. takich działań jak: lepsze postrzeganie cen w super- i hipermarketach oraz zwiększenie frekwencji i liczby transakcji w obiektach handlowych.

W ramach wieloletniego progamu modernizacji obiektów, w minionym roku Carrefour wyremontowal we Francji 49 hipermarketów i 83 supermarkety. Grupa zainwestowała także w przebudowę łańcucha dostaw, trwają prace nad racjonalizacją systemów IT.

Zysk operacyjny wyniósł we Francji 1,2 mld euro. Marża operacyjna ukształtowała się na poziomie 3,4 proc. Wzrost można przypisać m.in. poprawie marży brutto oraz dobrej kontroli kosztów operacyjnych.

W innych krajach europejskich nastąpił organiczny wzrost sprzedaży w drugiej połowie roku, zwłaszcza w Hiszpanii. Rynek włoski Grupa określiła jako trudny. 
 
W ciągu roku marża brutto wzrosła. Zysk operacyjny wyniósł 388 mln euro. 
Rentowność Carrefoura w innych krajach europejskich poprawiła się w drugiej połowie wraz ze wzrostem marży operacyjnej o 10 punktów bazowych do poziomu 3,5 proc. sprzedaży, wykazując skuteczność modelu operacyjnego Grupy.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum