Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rosyjski McDonald's i H&M? Putin może zająć majątki firm

Rosja grozi ukaraniem zachodnich firm, które wycofują się z kraju. Jak donosi Reuters, sklepy typu H&M czy IKEA oraz zakłady produkcyjne mogą zostać znacjonalizowane i wpaść w ręce Putina.
Reklama

Czy Rosja zagra ostro?

Rosyjski rząd reaguje na sankcje i bojkoty, które zostały nałożone przez zachodnie firmy i kraje. Od wybuchu wojny wiele dużych zachodnich firm wycofało się z kraju (czasowo lub na stałe). Wśród nich są także detaliści, od IKEA przez H&M po McDonald’s. Te firmy z „wrogich państw” – jak Putin nazywa dziś większość innych krajów – mogą teraz stracić swoje rosyjskie nieruchomości.

W parlamencie zatwierdzono projekt ustawy, która może pozwolić na przejecie na własność firmy, która w ponad 25% należy do „wrogiego” kraju, donosi Reuters. Oznaczałoby to, że wszystkie jednostki majątkowe i produkcyjne na rosyjskiej ziemi mogłyby zostać znacjonalizowane: aktywa zostałyby następnie umieszczone w nowej spółce, której akcje zostałyby sprzedane na aukcji.

Rosyjskie zagrożenie dla zachodnich marek

Tylko jeśli firmy wznowią działalność w Rosji w ciągu pięciu dni lub same sprzedadzą swoje udziały, mogą uciec przed kampanią nacjonalizacyjną - wynika z raportu partii Putina. „To pozwoli uniknąć bankructw i uratuje miejsca pracy” – napisano cynicznie w raporcie.

Główny ekonomista ING, Peter Vanden Houte, wątpi, czy rzeczywiście do tego dojdzie. Zagrożenie dotyczyłoby głównie firm, które na stałe opuszczają Rosję – wyjaśnił w belgijskiej gazecie De Tijd. Niewiele firm już zapowiedziało tak radykalne kroki: chociaż marki takie jak Volkswagen, Apple, Ikea, McDonald's i H&M są wyraźnie wymienione na rosyjskiej liście, to obecnie mówią tylko o czasowym zawieszeniu działalności. „Rosja nie będzie przymusowo nacjonalizować firm” – uważa Vanden Houte.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum