Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rosyjski supermarket X5 stawia na aplikacje mobilne i zakupy online

Największy rosyjski supermarket X5 stawia na aplikacje mobilne i zakupy online, chcąc konkurować m.in. z takimi gigantami rosyjskiego rynku internetowego, jak Sberbank, Yandex i Mail.ru - informuje dziennik "Financial Times".
Reklama

W ocenie londyńskiego dziennika X5 rzuca wyzwanie firmom, które wywodzą się z sektora nowych technologii, jednakże od pewnego czasu wchodzą na rynek zakupów spożywczych online. Tego rodzaju usługi zyskują na popularności z powodu trwającej od wiosny tego roku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Rosyjski potentat deklaruje, że planuje kilkukrotnie zwiększyć bazę 12 mln użytkowników swoich aplikacji mobilnych w ciągu kolejnych trzech lat. Prezes X5 Igor Szekterman w rozmowie z "FT" stwierdził, że firma zamierza wykorzystać zwiększenie popularności swoich usług cyfrowych do przyciągnięcia większej liczny klientów do ponad 17 tys. sklepów stacjonarnych znanych w Rosji pod marką Pjateroczka i Pieriekrestok.

W tym miesiącu firma X5 uruchomiła aplikację Okolo, która ma konkurować w segmencie dostaw zakupów spożywczych z rosyjskim dyskontem Magnit oraz siecią delikatesów oferujących żywność organiczną Wkuswill.

X5 planuje w przyszłym roku rozbudować swoje portfolio o aplikację oferującą dowozy z restauracji, która będzie konkurować z podobnymi programami Yandeksu i Sberbanku niższymi kwotami prowizji pobieranymi od zamówień, które u konkurencji wynoszą nawet 35 proc.

Szekterman w rozmowie z "FT" stwierdził, że w lutym, kiedy X5 uruchomiło aplikację oferującą ekspresową dostawę zakupów spożywczych online, dziennie składano w niej nawet 600 zamówień. Do października ich liczba skoczyła do poziomu 22 tys. dziennie. Przychody X5 w trzecim kwartale tego roku pochodzące z całej działalności online uplasowały się na poziomie 52 mln dolarów.

W ubiegłym tygodniu firma uruchomiła w Moskwie przypominający bezobsługowe sklepy Amazon Go minimarket spożywczy. X5 prowadzi również rozmowy z największym prywatnym bankiem w Rosji. Alfa-Bank może w przyszłości stać się dla operatora supermarketów partnerem w ramach spółek joint venture - pisze "Financial Times". (PAP)

mfr/ mk/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum