Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rosyjski system krajowych kart płatniczych MIR ruszy w przyszłym roku

„Niezależny od czynników zewnętrznych. Założony w Rosji” – tak reklamuje się na swojej stronie internetowej nowy system krajowych kart płatniczych „MIR”. Schemat powstał jako reakcja na sankcje nałożone przez zagraniczne organizacje płatnicze na wybrane rosyjskie banki wiosną 2014 r. - czytamy w bankier.pl.
Reklama

Operatorem schematu „MIR” jest Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), który powstał w lipcu 2014 r., kilka miesięcy po incydencie, który skłonił Rosję do przyjrzenia się problemowi bezpieczeństwa systemu płatności. Przypomnijmy, że w marcu 2014 r. organizacje Visa Inc. i MasterCard Inc.zawiesiły przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez trzy rosyjskie banki. Był to wynik sankcji nałożonych na te instytucje przez Stany Zjednoczone po dramatycznych wydarzeniach na Krymie.

Blokada nałożona przez amerykańskie organizacje płatnicze uświadomiła władzom ryzyko związane z uzależnieniem od zewnętrznych systemów. Visa i MasterCard miały łącznie ponad 90-procentowy udział na rosyjskim rynku płatności kartowych.

W ciągu kilku miesięcy przyspieszono prace nad uruchomieniem krajowego schematu kart płatniczych i wprowadzono zmiany w prawie zmuszające zagranicznych graczy do przeniesienia centrów przetwarzania transakcji na rosyjską ziemię. Rosyjski bank centralny uruchomił także rozwiązanie częściowo uniezależniające banki komercyjne od usług świadczonych przez organizację SWIFT, a w połowie 2015 r. spekulowano o możliwości stworzenia alternatywy wobec międzynarodowego systemu wymiany informacji finansowej, w którym pierwsze skrzypce mogłaby grać Rosja lub Chiny. 

W ramach systemu funkcjonować mają trzy typy kart. Karty classic mogą być rozliczane jako karta debetowa, karta kredytowa lub karta debetowa z dostępem do salda debetowego (overdraft). Karty premium obudowano dodatkowymi usługami – pozwalają korzystać z bezpłatnego serwisu alertów SMS oraz premii i programów moneyback. Karty business wydawane są firmom jako plastiki przedpłacone lub debetowe.  Do końca roku testy nowych kart ma ukończyć grupa 21 banków. Instytucje te rozpoczną wydawanie plastików „MIR” na początku 2016 r.

Więcej na bankier.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum