Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Tesco i Aldi niższa niż średnia różnica dla kraju

Tesco i Aldi jako pierwsi detaliści spożywczy w Wielkiej Brytanii ujawnili szczegóły dotyczące różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – informuje serwis esmmagazine.com. W przypadku obu firm, różnica w wynagrodzeniach okazała się poniżej średniej dla kraju.
Reklama

W kwietniu upływa ostateczny termin, w którym wszystkie firmy w Wielkiej Brytanii, zatrudniające ponad 250 pracowników, musza opublikować dane o tym, ile zarabiają ich pracownicy płci męskiej i żeńskiej. Obecna średnia w Wielkiej Brytanii, według urzędu statystycznego, wynosi 17,4 proc.

Firma Aldi ogłosiła, że średnia różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn wynosi 11,5 proc., przy medianie 4,8 proc., co oznacza, że jest niższa niż średnia krajowa.

Pomimo tego, detalista twierdzi, że nadal ma wiele do zrobienia, aby wyrównać zarobki. Sieć stwierdziła, że luka w zarobkach wynika głównie z tego, że większa liczba mężczyzn niż kobiet zatrudniona jest na stanowiskach kierowniczych.

Także Tesco ujawniło w zeszłym tygodniu, że średnia różnica wysokości wynagrodzenia kobiet i mężczyzn dla ponad 225 000 pracowników w okresie od 12 miesięcy kończącym się w kwietniu 2017 r. wyniosła 12 proc., a mediana 8,7 proc.

Chociaż jest to poniżej wartości krajowych, stawia Tesco za Aldi pod względem równości płci.

- Chociaż cieszymy się, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosząca 8,7 proc. jest znacznie poniżej mediany w Wielkiej Brytanii, chcemy całkowicie wypełnić tę lukę - powiedział Matt Davies, dyrektor generalny Tesco w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

- Wierzymy, że długoterminowe, trwałe zmiany będą wymagały czasu, ale wierzymy również, że jest to właściwe dla naszej działalności i niezbędne dla naszej długoterminowej przyszłości - dodał.

Przypomnijmy, że na początku lutego pojawiła się informacja, iż tysiące pracowników Tesco, zatrudnionych w zdominowanych przez mężczyzn centrach dystrybucji zarabia znacznie więcej niż personel sklepów, w których pracują kobiety. To może oznaczać, że detalista będzie musiał wypłacić gigantyczne odszkodowanie 4 mld funtów nawet 200 tysiącom pracowników.

Proces uzyskania odszkodowania rozpoczęła kancelaria prawna Leigh Day, która już zaczęła składać roszczenia w imieniu swoich klientów. Według niej, należność może dotyczyć ponad 200 000 pracowników Tesco, a szacowane niedobory płacowe mogą osiągnąć 20 000 funtów. To oznacza, że łączne odszkodowanie od Tesco może wynieść nawet 4 miliardy funtów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum