Rusza EEC Trends. Transmisje także online

Uczestnicy EEC Trends – przedsiębiorcy i menedżerowie, a także przedstawiciele administracji i eksperci – w toku otwartej dyskusji wskażą najważniejsze trendy, zjawiska i procesy, które decydować będą o perspektywach polskiej, europejskiej i światowej gospodarki w roku 2023 i w latach kolejnych.
Rekomendacje EEC Trends zostaną wykorzystane w pracach nad agendą 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Przed nami trudny rok, ale niełatwa będzie także – wobec dynamicznej zmienności i niestabilności – dyskusja o gospodarczych i geopolitycznych scenariuszach najbliższych miesięcy i lat.
EEC Trends podejmuje to wyzwanie: lutowe spotkanie obejmie swoim zakresem najważniejsze zjawiska w gospodarce – wszechobecne skutki skomplikowanej sytuacji geopolitycznej z kryzysem energetycznym na czele, a w tym kontekście transformację sektora energii i procesy dostosowania gospodarki do wyzwań klimatycznych, a także zjawiska związane ze spowolnieniem czy uwarunkowania przyspieszającej digitalizacji.
Uczestnicy zmierzą się też z obszarami szczególnej w ostatnich latach zmienności: globalnym handlem i ekspansją oraz inwestycjami w logistyce i transporcie.
Oto wybrane sesje:
6 lutego 2023 r. | 09.00-11.00 | Sala Balowa ABCDE
Sesja inaugurująca: Gospodarka 2023: trendy, szanse, ryzyka [Paulina]
Lista najważniejszych pytań. Inflacja i złotówka, finanse publiczne i środki rozwojowe, podatki i daniny – dokąd zmierzamy? Geopolityka: globalne czynniki kształtujące warunki funkcjonowania polskiej gospodarki. Scenariusze kryzysu: co z ceną energii, z rynkiem, z transformacją? Biznes i ekonomia w roku wyborczym – czego oczekujemy od polityków? Zrównoważona, oszczędna, nowoczesna, konkurencyjna – produkcja na nowych zasadach? Jak wykorzystać presję zewnętrznych czynników dla przyspieszenia zmian w polskiej gospodarce?
Do udziału w sesji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):
· Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu, ING Bank Śląski SA
· Paweł Borys, prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju SA
· Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor, właściciel, Grupa Kapitałowa Multico
· Artur Popko, prezes zarządu, Budimex SA
· Magdalena Rzeczkowska*, minister finansów
· Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca, Katedra Ekonomii Politycznej, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski
· Maciej Zieliński, prezes zarządu, Siemens Polska
Moderacja:
· Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego
6 lutego 2023 r. | 13.45-15.00 | Sala Balowa CDE
Globalny handel [Wojtek]
Handlowa mapa świata dziś i jutro – jakie przepływy, jakie kierunki? Międzynarodowa ekspansja w czasach skrajnej niestabilności. Sztuka zarządzania ryzykiem. Największe gospodarki świata: od rywalizacji po konflikt. Sprytni, odporni, elastyczni – eksporterzy i importerzy w zmieniających się realiach geopolitycznych. Polski biznes w świecie – trudniej, lepiej, inaczej?
Do udziału w sesji zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):
· Małgorzata Bonikowska, prezes, Centrum Stosunków Międzynarodowych, prezes, THINKTANK, adiunkt, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
· Sławomir Czajka, partner, EY
· Robert Jędrzejowski, prezes zarządu, Pekabex SA
· Paweł Kurtasz, prezes zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu
· Kamil Majczak, członek zarządu, CIECH SA
· Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu, ING Bank Śląski SA
· Grzegorz Piechowiak*, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
· Sebastian Szymanek, prezes zarządu, Polpharma SA
Moderacja:
· Jacek Ziarno, redaktor naczelny, Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł